Aşılar Zararlı Mıdır? Otizme Yol Açar Mı?

Bilim şüphe duyarak ve tartışarak gelişir!

O yüzden aşılar da dahil her şeyin tartışılmasından yanayım! Ancak bakıyorum da aşı tartışmalarının içerisinde aileler var, yaşam koçları var, savcılar var, anayasa mahkemesi var, bir tek pediyatristler yok!  Ayrıca aşı karşıtlarının ortaya koyabildiği bilimsel bir çalışma da yok. Hayır var, hem de Lancet’de yayımlandı diyorsanız gelin buyurun:

Aşıların zararlı olduğunu ve otizme yol açtığını söyleyen Dr. Andrew Wakefield’ın (kendisi üstelik bir pediyatrist değil bir dahiliye doktorudur!) makalesini 1998 yılında Lancet gibi saygın bir derginin yayınlaması tartışmaları başlattı. Bu makaleye dayanarak Jim Carrey’den çocuk sahibi olan manken sevgilisinin otistik çocukları için açtığı dava konuyu kamuoyu gündemine getirdi. Sonuç mu? 2000 li yıllardan beri ABD ‘de kızamık ve benzeri hastalıkların komplikasyonundan ölen çocuk sayısı katlanarak arttı. Peki ABD de dirençli bir kızamık virüsü mü türemişti? Hayır ! İnsanlar aşı yaptırmıyordu.Bu da aşı karşıtlığının ne kadar yaygın olduğunu ABD deki boyut olarak özetliyordu. Oysa ki günümüze kadar yapılan çalışmaların hiçbiri aşı zararını ortaya koyamadı, çalışmanın sahte olduğu anlaşıldı, Lancet yazıyı çekti ve özür diledi, Dr. Wakefield’ın aşı firmalarına dava açmayı isteyen hukuk firmaları ile bağlantısı ortaya kondu ve doktorluk lisansı iptal edildi.

Açıkçası benim aşılarla ilgili bilimsel bir çalışmam yok! Ama pek çok pediyatrist gibi tecrübem var! Artık polio yani çocuk felci nedeni ile paraplejik(felç) çocukları biz asistanlığımızda bile görmez olduk, çocuklarımızın geleceğinde de hepatit b ye bağlı siroz ya da karaciğer nakli bekleyen insan görmeyeceğiz (ki bakınız Karaciğer nakli bekleyen hastalara:%50 si Hepatit B’ye bağlı sirozdur, çünkü onlar çocukken Hepatit B aşısı yoktu!). Ya da HPV aşısı rutin uygulamaya girdiğinde cervikskanseri de bugünün çocuklarının gelecek gündeminde olmayacak (rahim ağzı kanseri kadınlarda en sık görülen jinekolojik kanserdir), kızamık aşısı artık 2 doz yapıldığı için çocuğu adım adım ölüme kilitleyen SSPE de en son asistanlığımda görmüştüm ki gündemimizden çıkacak. Çiçek virüsünün yer yüzünden silindiğine ise hiç değinmeyeceğim, çünkü hayatımızdan ebediyen çıktı.

Şu ana kadar aşının zararlarını ortaya koyan bildiğim bir çalışma yok dedim, ancak olursa burada onu da tartışmaktan yanayım ki söylediğim gibi bilim tartışarak gelişir!

Not: Bilim ve Teknik Nisan 2017- s593 otizm sayısında ‘Aşılarda Otizm tehlikesi var mı? Bilimsel bir Skandalın İbretlik Öyküsü’nü okuyabilirsiniz.

2 yorum

 1. Serpil Koç Yanıtla

  Doktor Ebru hanım,
  açıkcası basında aşı karşıtı açıklamaları duyunca kafam karışıyordu. Aşılarını yaptırdık ikizlerimin ama, hep kafamda bir tereddüt oluyordu. Çocuklarına aşı yaptırmak istemeyen bir aileninde davayı kazandığını duymuştum. Bu yazınızı okuyunca rahatladım. İnsanların ticari menfaatleri için bir kuyuya taş atıp birsürü isanı peşinden sürüklemesi ve çocukların sağlığıyla oynaması çok kötü. Ama anne babalarında anlamadan dinlemeden ,araştırmadan doktoru haricinde herkese inanamaya açık olmaması gerekir. Bakın siz burada ne güzel açıklamışsınız bu otizm yalanının aslını.
  cok teşekkürler

  • Ebru AKAR Yanıtla

   KONU: Aşıların zararı var mı?

   Serpil hanım,
   yorumunuza istinaden böyle bir konu başlığı atmak istedim sizin için de uygunsa.
   Aslında pekçok annebabanın hislerine tercüman olduğunuzu düşünüyorum. Bir çocuk kendisi için iyi olanı bilemez ve seçemez.Onun için iyi ve doğru olanı anne ve babasının seçmesinden de doğal birşey yoktur. Ancak sağlık ya da aşılar bu kapsamın içerisine giremez ve girmemelidir!!! 100 doktordan 99’unun görüşüne başvuracak olursanız aşı savunucusu olacaktır. Çünkü hekimlik bilimsel veriler doğrultusunda Hipokrat’dan beri yapılan bir meslek olduğu gibi klinik tecrübeler ve somut gerçeklerle yoğrulur. Tıpkı çiçek hastalığının aşılarla yeryüzünden silindiği ve çocuk felci gibi korkunç bir hastalıkla artık karşılaşmadığımız, somut gerçeği gibi! Ya da otizme sebep olduğu iddia edilen tiomersalin aşılardan çıkarılmasına rağmen Otizm oranının düşmediği bilimsel verisi gibi! Ya da aşı karşıtlarının tezlerini doğrulayan geçerli bir bilimsel çalışma hala ortaya koyamadıkları gibi (Eğer ki bana göre ve sana göre ile başlayan cümlelerin bilimsellikle bağdaşmadığında hemfikirsek) .Bugün mahkeme kararı ile Hepatit B aşısı yaptırmadığınız çocuk erişkinlik döneminde Hepatit B’ye bağlı siroz tanısı alacak olur ve karaciğer bekleme listesine girecek olursa ‘yavrum bana göre aşılar zararlıydı,ondan sana yaptırmadım, zaten mahkemeyi de biz kazanmıştık’diyemezsiniz.Kısaca ben çocukluk çağı aşılarını evrensel çocuk hakları tanımlaması içerisinde değerlendiriyorum ve yaptırılmamasını çocuk istismarı olarak görüyorum.Aşı karşıtı %1’e gelince, bilimsel verilerini görmek ve değerlendirmek isterim!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.