2 yorum

 1. Hatice Küçükkeleş Yanıtla

  Ebru hanım, geçen sene kreşe başlayan 4 yaşındaki kızım çok sık hastalandı. aile hekimimiz seneye grip aşısı yaptırın dedi. acab aşı mevsimini kaçırdıkmı?Ne zaman yaptırmalıyız?

  • Ebru AKAR Yanıtla

   Merhaba Hatice hanım,
   Grip aşısı 6 ay-18 yaş arasındaki bütün çocuklara yapılabilir. Ancak ülkemizde zorunlu değildir. Özellikle 5 yaş altındaki çocuklarda grip; zatüre başta olmak üzere pekçok ciddi hastalığa yol açabildiği için Dünya sağlık Örgütü, 5 yaş altı çocukları grip aşısı olması gereken grup içerisine alıyor. Size dönecek olursak çocuğunuz benim hastam olsaydı 5 yaş altında ve kreş çocuğu olduğu için önerirdim (eğer ki çocuğunuzun bu sene grip geçirmesini istemiyorsanız ya da daha hafif geçirmesini istiyorsanız). Ancak şunu da hatırlatırdım: Grip aşısı soğuk algınlığına göre çok daha ağır belirtileri olan gripe karşı korur sadece.
   Grip salgınlarının en çok görüldüğü mevsim Aralık ayı olduğu için ve biran önce bağışıklık kazanabilmek için Ekim ayından başlayarak kasım ayı ortalarına kadar aşı yaptırmak en idealidir.
   ( 2015 ylılnda Hürriyet Ege ‘de grip aşısına dair Bülent Katarcı’nın köşesinde bahsetmiştim gripten ve grip aşısından. Güzel bir röportaj olmuştu. Daha detaylı bilgi için verdiğim linkden ulaşabilirsiniz(http:/m.hurriyet.com.tr/yazarlar/bulent-katarci/cocugumuz-grip-asisi-olmali-mi-40023293

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.