GDO’lu Gıdalar Çocuğunuza Hiç Bu Kadar Yakın Olmamıştı!!!

Minnesota Üniversitesi’nde çalışan genetikçi Dr. Norman Borlaug , 1940 ‘lı yıllarda dünyadaki açlık sorununu bitireceğini düşlediği genetiği değiştirilmiş buğdayı üretip de 1970’lerde Nobel barış ödülünü aldığında  neler düşünmüştü acaba? Aslında pimi çekilmiş bombayı 21. yüzyılda yaşayacak olan  bizlerin eline bırakacağını hiç düşünebilir miydi ? Bügün tam 29 ülkede GDO’lu ürün üretilmektedir.   ABD, Arjantin, Brezilya ve Çin dünyadaki GDO’lu üretimin %90’ını yapmaktadır. Dünyada GDO’lu tohumu olan tanıdık bitkiler;

Ama benim asıl dikkat çekmek istediğim bizi yakından ilgilendiren GDO’lu gıdaların 3 büyükleri olan MISIR, SOYA, KANOLA YAĞI olup bunlar tüm dünyada pazara hakimler. Türkiye ise mısırın %80’ini ve soyanın %90’ını GDO’lu tohum kullanılan ülkelerden yapıyor. (Bu arada patlamış mısırda GDO yoktur)
Türkiye’de gıdaların üzerinde ‘GDO’ludur’ ibaresi olmadığına göre içeriklerinde bu 3 maddeyi (hatta mısırdan elde edilen mısır şurubunu) görürseniz büyük ihtimalle GDO’lu olduğuna kanaat getirebilirsiniz. Çikolatalar, krakerler, gofretler, fındık , fıstık ezmeleri, asitli gıdalar, meyvesuları, bulyonlar, hazır çorbalar, salam, sucuk ve sosislerden hatta en iyisi pakete girmiş gıdalardan çocuğunuzu uzak tutun!
(GDO’lu gıdalara Beslenme bölümünde ileride daha geniş yer ayırmayı düşünüyorum.)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.