Çocuğum İçin Sağlıklı Gıdayı Nasıl Anlarım?

 

ÇOCUKLARDA GÜVENLİ GIDAYA DAİR:

Bizlerden kilometrelerce  uzaktaki tropik adalarda yetişen ve dedelerimizden kalan genlerimizin  binlerce yıldır deneyimlemediği avokadonun faydalarını tartışmak yerine ben çocuk beslenmesinde daha önemli bir konuya dikkat çekmek istiyorum .  Yine 60. Milli Pediatri Kasım 2016 kongresinde Dr. Sema Aydoğdu’nun seminerinde  ‘Gıda Güvenliği’ başlığı altında güzel paylaşımlar olmuştu. Ben de burada çocuk beslenmesinde gıda güvenliğine dair önemli bulduğum noktaları spot bir şekilde  soru cevap olarak alttaki ilk dört yazıda derledim.

1-Güvenli Gıdayı Nasıl Anlarım?
Bunu anlamanın kimi zaman kolay bir yolu vardır. ISO 22000 damgası!!! Uluslararası geçerliliği vardır. Bu damga aldığınız gıdanın güvenli olduğunun göstergesidir.

2-Damacana Mı Şebeke Suyu Mu?
Ne demişler suyu kontrol eden dünyayı da kontrol eder! Sanırım bu kehanetin gerçekleşmesi yakındır. Düşünebilyor musunuz bundan sadece 50 yıl sonra belki Ortadoğudaki petrol savaşlarının yerini İskandinavya’daki su savaşları alacak. Çocukluğumda Eskişehir’in meşhur suyu kalabağın mahallelerdeki çeşmelerden  24 saat aktığını  ve kana kana içtiğimizi hatırlarım . Sonra sadece belli gün ve saatlerde bu çeşmelere kalabak suyu verilmeye başlandı, sonra suyu belediyenin su tankerleri  mahallelere taşımaya başladı ve  en son gelinen nokta herkes plastik damacana ya da pet şişelerden su içmekte! (Keşke cam şişeler daha çok yaygınlaşsa.)

Peki bu damacanaların temizlenme şartlarını  ne kadar biliyoruz? Ya da güneş altında nakliye ve depolama esnasında bekletildiklerine çoğu zaman sizler bile  şahit olmuşsunuzdur. Ben hastaneme giderken gıda çarşısı içerisinden geçtiğim için sıklıkla şahit oluyorum. Oysa sıcakla buluşan plastik maddelerden Bisfenol-A ve Dioksin (Uluslarası Kanser Araştırma Enstitüsü tarafından kanserojen madde olarak tanımlanmıştır)  suya karışır. Tatları da fark etmişsinizdir, çok lezzetsizdir. (günde 2L su içememizin suçu bizde değildir yani)

Sorumuzun cevabına gelecek olursak ben hastalarıma şebeke suyu tavsiye ediyorum. Çünkü şu anda en güvenli su şebeke suyudur!!! (Tabi arıtma cihazı takılmak şartı ile, sandığınız kadar da maliyetli değildir!)

3-Çocuğum İçin Köy Sütü Mü, UHT Süt Mü, Pastörize Süt Mü?
Kasım 2016 Milli Pediatri kongresinde tartışılan konulardan birisiydi.
Orada yapılan tartışmalar zemininde ben bu sorunun  yanıtına doğal hayatçı anneleri bu seferlik hayal kırıklığına uğratmak pahasına köy sütleri diyemeyeceğim! Köy sütleri eski zamanlardaki kadar masum olmadığı gibi, herhangi bir standardizasyona tabi değildir. Ayrıca steril hale getirebilmek için kaynatmalısınız. Ama kaynatma işleminden geçen süt; vitamin (%50-%88 arasında kayıp) içeriği başta olmak üzere besleyici değerini de büyük ölçüde kaybedecektir.
Oysa UHT (uzun ömürlü kutu sütler) ve pastörize (günlük ) sütler 135-150 derce ısı altında özel bir işlemden geçirilerek ya da pastörizasyon işlemi ile steril hale getirilir. Böylece süt zararlı mikroorganizmalardan arındırılırken besin değeri de büyük ölçüde korunur (Bunu bilimsel ölçümler ortaya koymaktadır.)
Yani çocuğunuz için 1. sıraya günlük pastörize sütleri, 2. sıraya UHT(kutu) ve 3. son sıraya köy sütlerini tercih açısından koyabiliriz.
Bu arada UHT ve pastörize sütler sanıldığı gibi katkı maddesi içermezler. Neden  kolay bozulmuyorlar ozaman dediğinizi duyar gibiyim. Bunun nedeni mikroorganizma giremeyecek  kadar iyi paketlenmeleridir.
(Süt konusuna beslenme bölümünde ileride daha geniş yer vermeyi düşünüyorum.)

 4-Günümüzde Çocuğum İçin En Güvenilir Temiz Meyve ve Sebzeler Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.