Bebeğinizin İlk 1 Yılında Antibiyotik Kullanımı IQ’yu Olumsuz Mu Etkiliyor?

Çok iddialı oldu galiba bu soru, ama teorik  olarak doğru olduğunu söyleyebilirim. Yine de şeytanın avukatlığını yapmadan önce şunu da vurgulamalıyım! Antibiyotiklerin keşfi tartışmasız tıp tarihinin en önemli dönüm noktalarındandır. Biz bugün salgın hastalıklarından  milyonları kaybetmiyorsak, menenjit, zatüre, verem gibi hastalıkları artık kolaylıkla tedavi edebiliyorsak , bebeklik çağı ölüm oranları belirgin olarak azaldıysa, bunda antibiyotiklerin katkısı tartışmasızdır.

Ancak  gereksiz antibiyotik kullanımının en yaygın olduğu Avrupa ülkelerinin başında geldiğimizi üzülerek itiraf etmeliyim. Bunda antibiyotik yazılmadığında hekimleri baskı altında bırakan ailelerin de sorumluluğu olduğunu düşünüyorum.

Ama!!! gereksiz antibiyotik kullanımının sağlıklı mikrobiyatamız için ciddi bir tehdit olduğunun da altını çizmeliyim.

Sorumuzun cevabına  dönecek olursak; yaşamın ilk 1 senesi  çocuk beyin gelişiminin en hızlı olduğu kritik bir zaman dilimidir! Bu dönemde antibiyotik kullanımı beyin epitel hücreleri tarafından kullanılan butiratı sentezleyen iyi  bakterilerimizi de yok etmekte. O zaman teorik olarak evet ilk 1 yıl antibiyotik kullanımı IQ’yu olumsuz etkileyebiliyor olabilir.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.