Çocukların Zekası Üzerinde Anne Babanın Eğitim Düzeyinden Çok, Ekonomik Düzeyinin Etkili Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Evet ben de 2016 Kasım ayındaki Milli Pediyatri Kongresi’nde Dr. Yankı Yazgan’ın sunduğu çalışmanın sonuçlarını dinlerken çok şaşırdığımı itiraf etmeliyim.

Doğumdan itibaren bir grup çocuğun belli aralıklarla MR görüntülemesi ile beyin korteks alanına ait ölçümleri karşılaştırılmıştı. Çocuk beyin korteks gelişiminin anne babanın eğitim düzeyinden çok, ekonomik düzeyiyle logaritmik ilişkide olduğunu gösteriyordu çalışma sonuçları. Yani bir ailenin ekonomik şartlarındaki günlük 1 dolarlık düzelme bile çocuk beyin gelişimine misliyle katkı yapmaktaydı.

Ben şöyle bir çıkarım yaptım bu sonuçtan; ekonomik düzeyi iyi olan aile çocukları kendilerine daha fazla imkan sunulduğu için çok fazla şey deneyimleyebiliyorlar. Sanki çocukların pek çok sporla uğraşması, piyano dersi alması, yabancı diller öğrenmesi, farklı ülkeler, şehirler, insanlar tanıması (tabi çocukları çok hırpalamadan)  bu deneyimlemenin parçalarından ve bunların hepsi ekonomik güce dayanmakta. Deneyimlerin çokluğu da korteks gelişimini arttırmakta.

Ama bu çalışmanın bana göre asıl çarpıcı sonucu yoksul aile çocukları için olanı! Gelirlerinde günlük 1 dolar  artışla bile beyin korteks gelişiminde dramatik bir iyileşmenin olmasını beslenme şartlarındaki olası düzelmeyle ilgili olduğunu düşünüyorum.

Gerçekten ilginç bir çalışmaydı! Sosyolojik anlamda da bu bilimsel güncel veriden ulaşacağımız çok çıkarım olmalıdır ülkemizdeki yoksul ailelerin çocukları adına…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.