Nutellayla Gündeme Gelen Bir Palmiye Yağı Hikayesi

Benim hastalarıma tavsiyem sadece nutelladan değil, mümkün olduğunca pakete girmiş gıdalardan uzak durmalarıdır!

Palmiye yağı, market raflarında satılan pek çok gıdanın içeriğinde zaten yıllardır vardı. Çünkü dayanıklılığı raf ömrünü uzatmaktadır.

Peki  Nutella ile ilgili Amerika yeniden mi keşfedilmişti ki bu kadar büyük fırtına kopmuştu? Biz zaten Nutellayı palm yağlı haliyle yıllardır bayıla bayıla yemiyor muyduk? Aslında  olay İtalya’daki ünlü bir marketler zincirinin palm yağını kendi ürettiği ürünlerde kullanmayacağını açıklaması ile alevlendi. Oysa Nutella gibi pek çok gıda lezzetini ve uzun raf ömrünü palm yağına borçludur. Bu haberlerle marka değeri ciddi yara alan Nutella ‘nın sahibi Ferrero şirketi (dünya fındık üretiminin %85’ini gerçekleştiren Türkiye’nin fındık ihracat gelirinin 5 katını nutella satarak kazanan şirkettir) palm yağını aklayan reklam kampanyalarına başladı.

Açıkçası ben de palm yağının zararlarını direk ortaya koyan  bilimsel bir çalışmaya rastlayamadım. Elle tutulur tek kanıt Palmiye ağaçlarındaki artışın yağmur ormanlarının geleceğini tehdit etmesiydi ki bu da sağlıkla ilgili değildi.

O zaman insan organizmasına dair bilgilerimizi gözden geçirelim: Omega yağları hücre zarlarımızın sentezinde hammadde olarak kullanılır, yani yağlar yaşamsaldır. İdeal omega3/omega6 yağ oranı: 1/4 olmalıdır. Oysa palm ve mısır yağında bu oran :1/50. (Köy tereyağı ve zeytinyağında ise bu oran ideale yakındır.)

Ayrıca palmiye ve mısır yağları kızartmayla en çok oksitlenen yağlardır.

Yani palm yağının insan sağlığıyla bağdaşmadığı ortada, ama sanırım çalışma sonuçları daha ileriki yıllarda gelecektir.

Bu arada dünyada en kaliteli fındığı  üreten Türkiye’nin Nutella gibi dünya devi olabilecek  benim çocukluğumun Sağra markasını ekonomik krizlere heba etmesi gerçekten hazin. Daha da üzücü olan bir Türk markası Sarellenin bu palm yağ krizini ülkemizde bile  fırsata çevirememiş olması tam da yıldız olabilecekken. Sarelle bildiğim kadarı ile el değiştirdikten sonra fabrikalarını yeniledi. İncelediğimde içeriğinde trans yağ ya da palm yağı olmadığını gördüm. Torku benim de sevdiğim  bir markadır. Ancak içeriğinde hurma yağı var. Ne güzel işte demeyin. Çünkü hurma yağı ve palm yağı aynı şeydir!!!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.