Otizmi, Aşıların İçerisinde Bulunan Civanın Tetiklediği Doğru Mudur?

Aşılarda koruyucu madde olarak kullanılan  ve otizmi tetiklediği ileri sürülen tiomersal adlı civalı bileşiğin 2000’li yıllardan sonra aşılardan çıkarılmasına rağmen otizm görülme sıklığında bir azalma görülmedi. Lancet’de yayınlanan Dr. Wakefield’ın bunu iddia eden çalışmasının da sahte olduğu ortaya konduktan sonra yazı Lancet’den çekildi.

(Bilim ve Teknik Nisan 2017-Sayı 593 Otizm Sayısına da göz atabilirsiniz.)

2 yorum

 1. Saadet Yanıtla

  Doktor hanım aşıları çok övüyorsunuz ama sanırım sizin aşıların içinde aliminyum olduğuyla ilgili tartışmalardan hiçbir haberiniz yok. Aliminyum , alzaymır başta pekçok hastalığa yol açıyor. Bu konuda ne söyleyeceğinizi çok merak ediyorum.

  • Ebru AKAR Yanıtla

   Saadet hanım,
   Aşılarla ilgili tartışmaları ben de yakınen takip ediyorum! Bilimde sana göre, bana göre ya da duyduğuma göre olmaz! Bilim ve tıp kanıtlarla ve sayılarla konuşmayı gerektirir. O yüzden ben de sizi sayılarla yanıtlamak isterim. Aliminyumla sandığınızın aksine vücudumuz hergün belli oranlarda temas halindedir. Çünkü aliminyum toprakta, suda, havada yani doğada aklınıza gelen heryerde bulunan bir metal. Ayrıca hergün tükettiğimiz meyvelerde, ette, unda, hatta içtiğimiz suda bile vardır. Gıdalardan günlük bir insanın Aliminyum alımı ise 7-9 mg kadardır. Buna karşın hayat boyu yapılan aşı programındaki aşıların toplamında ise 4.25 mg Aliminyum bulunmaktadır. Alzheimer’ın beyinde aliminyum ve hatta demir depolanması ile ilişkisi halen araştırılan bir konudur. Ancak eğer ki aliminyumun bu çalışmalarda suçu ispatlanırsa bunun sebebi aşılardan çok dünyadaki yedikleriniz ,içtikleriniz, hatta dünyada yaşıyor olmanız olacaktır. Sayılar ortada! Bundan sonrası için yorumu size bırakıyorum…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.