Bebeğim Uyumuyor, Ne Yapabilirim? Bebeklerde Uyku

Bu hafta bebeklerde uyku sorunuyla ilgili polikliniğimde çok hasta gördüğümden bahsetmiştim.  Çoğunun da tespit ettiğim organik bir sorunu yoktu.Selda hanımın da sorusunu görünce konuya değinmeye karar verdim. Uyku sorununu bebeklerde çözmek sudoku çözmek gibidir. Öyleyse gaz sancısı ve idrar yolu enfeksiyonu durumunu ekarte ettiğimizi varsayarak   size olası ensık 5 yakınma ve olası sebepler üzerinden yol göstermeliyim! Eminim bebeğiniz içlerinden birine uyuyordur.

1-GECELERİ BEBEĞİMİ 3-4 SAATTEN FAZLA UYUTAMIYORUM:

Bebeğiniz her uyandığında tam bir öğünle besleniyorsa gündüzleri yeteri kadar beslenmiyor olabilir. Yatmadan önce depoyu doldurun. Akşam saatinde 2 saat ara ile besleyin (örneğin 19.00-21.00). Ayrıca gece siz uykuya gitmeden önce ( örneğin 23.00-24.00 gibi bebeğiniz uykuda iken besleyin.

2-BEBEĞİM GECELERİ 5-6 SAAT KADAR UYUYORDU, FAKAT ŞİMDİ DAHA SIK VE FARKLI SAATLERDE UYANIYOR:

Bebeğiniz muhtemlen 6 ya da 12 haftalık ve büyüme sıçraması döneminde ve gündüz aldığı miktar ile doymuyor. Gündüz her emzirmeden 1 saat sonra sütünüzü sağın ve bir sonraki emzirmeden sonra bebeğinize verin. 30 cc bile ekleseniz yetebilir. 3 gün sonra zaten hipofiz beziniz mesajı alıp daha fazla süt sentezini sağlayacaktır.

3-BEBEĞİM GÜNDÜZLERİ YARIM SAAT VEYA 45 DAKİKADAN FAZLA UYUYAMIYOR:

Büyük olasılıkla bebeğinizin uyku işaretlerini yanlış okuyor ve yorgunluk belirtileri gösterdiğinde yatırmıyorsunuz. Ayrıca uykudan uyanır gibi olduğunda tekrar uykuya dalmasına fırsat vermiyor olabilirsiniz.

4-BEBEĞİM HERGECE AYNI SAATTE UYANIYOR, BESLEDİĞİMDE DE ÇOK AZ EMİYOR:

Hep aynı saatte uyanması alışkanlığın göstergesidir ve hemen hiç bir zaman açlıkla ilgili değildir. Alışkanlık edindiği için uyanıyor.

5-BEBEĞİM GÜNDÜZ 3O DAKİKADAN AZ UYUYOR AMA KEYFİ YERİNDE VE GECE İYİ UYUYOR:

Bebeğinizin biyoritmi böyle sorun yok!

 

 

 

4 yorum

 1. Suzan Pehlivanoğlu Yanıtla

  Doktor hanım 3 aylık bir bebeğim var çok kusuyor , beslenmesi çok güzel, kiloda alıyor. Ama bazen süt şeklinde bazen pelte pelte peynir gibi bolca kustuğu oluyor. Uyku düzenini de çok olumsuz etkiliyor. Ben de uykuya hasret kalan annelerdenim. ultrason yapıldı ve birşey çıkmadı.Reflü tanısı konuldu. İlaçtan çok fayda görmedik. Annesütüyle beraber reflüye iyi gelen mamalar varmış önerir misiniz?

  • Ebru AKAR YazarYanıtla

   Merhaba Suzan hanım,
   Cevabım hayır! Sadece annesütü alan bir bebeğe kusmaları gerileyecek olsa da reflü maması ile asla takviye önermem!!! Eğer bebeğinize reflü tanısı konulduysa genellikle fizyolojik olup 6. aydan sonra tedavisiz de gerilemektedir. Ancak bu dönemde bebeğinizin ve sizin konforunuzu sağlamak adına birşeyler yapmak kesinlikle gereklidir. Ben açıkcası bebeklerde ilaç tedavisini gerekli olmadıkça çok sevmediğim gibi reflüde faydasını da çok görmüyorum(ki bilimsel yayınlar da faydasının yetersiz olduğu yönündedir). Sanırım marka vermek zorunda kalacağım ama annesütünün kıvamını arttırmaya yarayan bebelac thicknerdan reflülü bebeklerimin oldukça fayda gördüğü bilgisini paylaşmalıyım. (Beblac thickner mama değildir,ilaç değildir,annesütünün kıvamını arttırır). Sağmış olduğunuz 25 cc(çeyrek çaybardağı) annesütünüze 1 ölçek bebelac thicknerı karıştırın ve her emzirmeden sonra çay kaşığı ile 25 cc mikatrı azar azar bebeğinize verin. 6. aydan sonra reflü genellikle azalmaktadır zaten , endişe etmeyin!

 2. Zübeyde Vural Yanıtla

  Ebru hanım 9 aylık kızım Dilara’nın kontrolünde demir eksikliği anemisi bulundu. kan değeri 9.2 dendi. ferrosanol adlı ilaç verildi. Ancak kabızlık şikayeti çekmeye başladık. Ayrıca bu ilaçların paraben içerdiğini biliyorum. Demiri kessek besinlerden takviye estsek olurmu ya da başka bir ilaç önerir misiniz?

  • Ebru AKAR YazarYanıtla

   Zübeyde hanım,
   Sanırım 9.2 olan bebeğinizin hemoglobin değeri olup, oldukça düşük bir değer! (Bu kadar düşük olması ya ek gıdaya geç geçmiş olabileceğinizi ya da bebeğinizin doğru beslenmediğini düşündürdü bana). Kan ilacı takviyesi acilen almanız uygun olan. Ancak ödeme kapsamında olan demir ilaçlarının kabızlık gibi yan etkileri evet olabilmekte.Demirini hızlı yükseltmem gereken ve yan etki gördüğüm hastalarımda Sidefer adlı ve yeni kullanıma girmiş demir takviyesi veriyorum. Sanırım 50 TL kadar ücreti var, ancak paraben içermediği gibi kabızlık,diş boyama gibi yan etkisi yok !Ayrıca emilimi çok daha iyi.( Çünkü özel yapısı sayesinde lenf sisteminden emilip doğrudan karaciğere ulaşıyor).3 farklı formu var. Bebekler için damla formunu kullanıyoruz. Kilo başına bir damla veriyoruz. (Eksiliğe göre dozu arttırabiliyoruz).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.