Bıldırcın Yumurtası Tavuk Yumurtasını Döver mi?

Türk annelerinin çoğunun içini kemiren konu çocuklarını yeterli ve iyi bir şekilde besleyemedikleri düşüncesidir. Hatta çocuklarının gelişiminin 97. persantilde gitmesi bile onları çoğu zaman ikna etmemize yetmez ki o nokta benim de çocuk hastamla birlik olup isyan ettiğim ve pes ettiğim andır!!! (Nedense bir Rus annenin hiç böyle kaygıları yoktur, sanırım bu genlerimizdeki annelik kodlamasıyla ilgili bir sorun).
İyi anne olmak adına fantastik beslenme arayışları içerisinde olan çok anne tanıyorum, hatta bu motivasyonunuzu besleyen onlarca siteye ve kaynağa da sıklıkla rastlıyorum. (Ek gıdaya avokado ile başlayan anneyi anlatmış mıydım size? Binlerce yıldır avokadoyu deneyimlememiş genlerimiz bunu da mı görecekti?). Bıldırcın yumurtası efsanesini de ben hayretler içerisinde hastalarımdan öğrendim. Protein, mineral, vitamin, omega ne ararsan vardı!!! Hem de tavuk yumurtasının kimine göre 5 ve kimine göre 10 katı değerdeydi. Hatta 1 kaşık arı sütü ve balla da karıştırdınız mı çocuğunuzun 3 vakte süper kahraman olmaması işten bile değildi. Evet biraz daha pahalıydı ve bulması zordu, ama olsun annelik zoru başarmak değil miydi?

Buradan üzülerek ve bilimin bana verdiği yetkiye dayanarak açıklıyorum ki bıldırcın yumurtası bir şehir efsanesidir ve tavuk yumurtasına pek bir üstünlüğü yoktur.

Bu konu 51. Türk Pediatri Çocuk Beslenme Kursu’nda da doğru bildiğimiz yanlışlar kısmında gündeme geldi.O zaman buyrun başlayalım:
5 bıldırcın yumurtası 1 adet tavuk yumurtasına denk gelir. 1 adet tavuk yumurtasındaki protein, vitamin ve mineral miktarı 5 adet bıldırcın yumurtasıyla hemen hemen aynı düzeydedir. Sadece bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasına kolesterol (ki günlük ihtiyacın üzerinde) ve demir miktarı açısından 2 kat üstündür. Buna karşın tavuk yumurtasının ise önemli üstünlüğü balıktan sonra en önemli omega 3 kaynağı olmasıdır ki bıldırcın yumurtasına burada iyi bir gol atar.(Ancak gezen tavuk yumurtası ise!!! Çünkü omega 3 yağ asitleri güneş görmeyen çiftliklerde değil, güneşin altında özgürce gezen tavuğun yumurtasında olur.)

Adı………………: Tavuk yumurtası (tam)
Ağırlık (gr)…… : 100 (1 adet)
Protein………..: 13,1
Karbonhidrat : 0,4
Yağ……………..: 11,2
Kolestrol……..: 548
Kalori………….: 158
Demir………….: 1.75 mg
Kolesterol……: 372mg

Adı………………..: Bıldırcın yumurtası
Ağırlık……….…..: 100gr(5 adet)
Protein………….: 12,1
Karbonhidrat…: 1,2
Yağ……………….: 11,1
Kolestrol……….: 844
Kalori……………: 158
Demir……………: 3.65 mg
Kolesterol……..: 844 mg

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.