Soru Sorun

Bebek ve çocuk sağlığıyla ilgili sorularınızı burada yanıtlamaya çalışacağım. Söz vermiş olmak istemem ama aynı gün içerisinde dönmeye çalışacağım!

Çocuk sağlığı ve hastalıklarıyla ilgili sorularınızı aşağıdaki form (yorum formu) aracılığıyla bana iletebilirsiniz.

Web sitemizde yayınlanmasını istemediğiniz sorularınızı da iletisim@ebruakar.com e-posta adresine iletebilirsiniz.

65 yorum

 1. MERVE Yanıtla

  İYİ GÜNLER HOCAM BEBEĞİMİZ 3 AYLIK 2. AYINDA YAPTIRDIĞIMIZ KAN SAYIMI SONUCUNDA KANIMIZ 10.6 ÇIKTI. DOKTORUMUZ FERRUM KAN DAMLASI VERDİ ANCAK 2 GÜN KULLANABİLDİK KIZIMIZIN GAZ SIKINTISI OLDUĞU İÇİN HUZURSUZLUK YARATTI.3. AYIMIZDA BAŞKA BİR DOKTOR BİZE SİDEFER DAMLAYI ÖNERDİ BU KONUDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ NELERDİR.AYRICA KIZIMIZA 3 GÜN ÖCE ROTA AŞISI YAPTIRDIK VE KIZIMIZ 3 GÜNDÜR HUZURSUZ DOKTORUMUZ AŞI HUZURSUZLUK YAPMA DEDİ.DİŞTEN KAYNAKLANABİLİR DEDİ KIZIMIZ 3 AYLIK BUNUN İÇİN ERKEN DEĞİL Mİ TEŞEKKÜR EDER İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM

  • Ebru AKAR Yanıtla

   Merhabalar Merve hanım,
   aslında cevap yazmıştım 1 gün sonra ama yayınlanmadığını yeni fark ettim.
   Rutin muayenelerimizde genelde kontrol hemogramı 9. aydan önce istemeyiz ve 4. ayda kan değerlerine bakmaksızın demir destek tedavisi başlarhız. Sizin bebeğinizin ayı için 10.6’nın çok düşük bir değer olduğunu söyleyemem. Sidafer yeni çıkan bir kan ilacı ve benim de maddi olanağı olan hastalarımda yan etkisinin pek olmaması ve paraben içermemesi nedeni ile tercih ettiğim bir preperat. Geri dönüşlerden memnunum. Rota aşısı huzursuzluk yapmaz. Diş genelde 6. aydan sonra çıkar. NAdiren erken çıkabiliyor. Yine de huzursuzluunun kaynağının araştırılması gerekiyor, İYE, reflü, hava sıcaklığındaki değişiklik, gaz sancısı,doymamak (büyüme atağı döneminde bebeğiniz) uykusuzluk, kalabalık ortama girmek gibi aklıma şu anda gelen pek çok sebep akut huzursuzluk yapar. Önerim idrar Kültür yaptırmanız.
   Selamlar

  • Ebru AKAR Yanıtla

   Sidafer yeni bir ilaçtır ve yan etkileri azdır, ben kendi hastalarımda geri dönüşlerden memnunum. Huzursuzluğun sebepleri çok çeşitlidir,rota aşısı huzursuzluk yapmaz, doktorunuz sebeplerini araştıracaktır.

 2. Yonca Demircan Yanıtla

  Merhaba doktor hanım
  kızım 11 aylık kahavltısını bulamaç şeklinde yumurta sarısı, bebe bisküvisi ve krem peynirle sütü karıştırıp hazırlıyorum. krem peyniri uygun buluyormusunuz?Doğrumu yapıyorum

  • Ebru AKAR Yanıtla

   Merhabalar,
   11 aylık bir bebeğin tatları artık tek tek deneyimlemesi gerekmektedir. Bulamaç yapmanız yanlış değil, ancak artık tek tek sunmaya başlamanızda fayda var.

 3. Selçuk Yanıtla

  Merhaba Ebru Hanım;
  Oğlum 1 hafta sonra 4 aylık olacak 3. aydan sonra damak diş kaşıntısı başladı şuan yoğun biçimde devam ediyor. Kaşıntıdan pek uyuyamıyor. gündüzleri bilhassa çok kaşınıyor. doktor tavsiyesiyle jel kullanıyoruz ama jelde midesini bulandırıyor. Eli parmağı ağız ve göz tarafında kaşıyıp duruyor. Kaşıntıyı azaltmak bebeğimizi rahatlatmak için ne yapmamızı önerirsiniz.

  • Ebru AKAR Yanıtla

   Merhabalar
   Tetagil adlı bitkisel ilaç ile diş etlerine masaj yapmanızı öneririm, ağrı ve kaşıntı hissini azaltacaktır.

 4. İlke Güvendik Yanıtla

  Ebru Hanım,
  4 yaşında oğlumun boyunu ve kilosunu çocuk doktorumuz yaşına göre az bulduğu için fortini adında mamalardan başladı. Bu mamaları yemeklerine de karıştırabiliyor muyuz?

  • Ebru AKAR Yanıtla

   Merhaba İlke hanım,
   boyu ve kilosu geri kalan çocukları söylediğiniz tip sütlerle takviye ettiğimiz oluyor. Amacımız çocuğun gelecekteki hedef boyuna ve gelişimine yatırım yapmak( ki 18 yaşından sonra artık geçmiş olsun)
   Bu bahsettiğiniz sütler aromalı olduğu için günlük sağlıklı yemeklerde kullanarak iyi sonuç alamayabilirsiniz. Ama aromasız olanları yeni çıktı. Benim hastalarımdan geri bildirimlerim genelde başarılı.Aromasız olanını doktorunuz reçetelerse örneğin bir tarhana çorbası ya da eriştede çok güzel sonuçlar alabilirsiniz. Kendim denediğim için biliyorum.

 5. Melek Baydur Yanıtla

  Doktor hanım,
  kızım 9 yaşına idrar yaparken yanma ve vajinal bölgesinde kaşıntı şikayeti ile gittiğimiz hastanede idrar tahlilinde bol lökosit çıktı. İdrar yolunda enfeksiyon var dendi Antibiyotik başlandı.Ama idar kültüründe mikrop çıkmadı. İdrar yolu enfeksiyonu varmı yokmu anlamadım.

  • Ebru AKAR Yanıtla

   Merhaba melek hanım,
   sizin çocuğunuzda idrar yolu enfeksiyonu yok. İdrarında bol lökosit olup da idrar kültürü temiz olduğuna göre muhtemelen Vajinit olmuş.Tahmin ediyorum ki kızınızın yeşil renkli akıntısı da vardır. antibiyotik tercihinin bu yönde değiştirilmesi gerekiyor.

 6. Sevda Azizova Yanıtla

  İyi akşamlar Ebru Hanım. 6 aylık bebekde kakasi neden balgamli ola bilir?

  • Ebru AKAR Yanıtla

   Merhabalar Sevda hanım.
   Hastalarımın zaman zaman dile getirdiği bir şikayettir. Bebekler balgam yuttuğunda bağırsak geçişi hızlı olduğu için kakada zaman zaman balgam görüntüsü olur. Endişelenicek bir durum olduğunu sanmıyorum. Ancak bebeğinizin beslenme durumununu ve kilo alımı yolunda mı bilmek isterim.

 7. Burcu Gülhan Yanıtla

  Doktor hanım ben köy sütü tercih ediyorum. Siz neden önermiyorsunuz. Herşeyin doğalı iyi değilmi?

  • Ebru AKAR Yanıtla

   Burcu hanım,
   evet doğal olan tercihimiz, ama herzaman için geçerli değil veya doğal sandıklarımız o kadar da doğal olmayabiliyorlar. Köy sütlerini steril hale getirebilmek için 100 dercede kaynatma zorunluluğu vitamin ve protein içeriğinin büyük ölçüde kaybına yol açıyor. Ayrıca köy sütleri belli bir standardizasyona tabi olmadığı için bizlere ulaşana kadar başına neler geldiğini bilmiyoruz.

 8. Ayşe Sarıtaş Yanıtla

  Merhaba doktor hanım 6 yaşındaki oğlum geceleri horlama şikayeti oluyr, ayrıca bildim bileli iştahsız bir çocuk ve ağız hijyenine çok önem vermemize rağmen ağızı genellikle kötü kokuyor. Bu konuda bize yol gösterebilirmisiniz?

  • Ebru AKAR Yanıtla

   Merhaba Ayşe hanım,
   Çocuklarda ağız kokusunun genellile nedeni erişkinler kadar sık olmasa da ağız hijyenindeki bozukluktur. Ancak sizdeki sebebin ağız hijyeni kaynaklı olduğunu düşünmedim.Çocuğunuzdaki semptomlar birbiriyle ilgisiz gibi görünse de aslında hepsi geniz eti büyümesinin sonucu gibi duruyor. Çocuğunuzda adenoidit dediğimiz geniz eti büyümesi olduğunu düşünüyorum. Bir Çocuk doktoru kliniğinizi değerlendirerek ve lateral boyun filminizi isteyerek tanınızı kolaylıkla koyacaktır. Tedavisi durumunda horlama, iştah ve ağız kokusu dahil bütün şikayetleriniz sona erecektir.

 9. Nuran Saltuk Yanıtla

  Doktor hanım bebeğim 4.5 aylık ve gaz sancısı şikayeti dogdugundan beri enbüyük derdimiz. Özellikle yatırır yatırmaz hzursuzluğu artıyor ve öksürük de eşlik edebiliyor. Ne önerirsiniz?

  • Ebru AKAR Yanıtla

   Nuran hanım,
   Sanırım sizin sorununuz gaz sancısı değil de reflü. Yatar pozisyonda şikayetlerinin artması ve öksürük eşlik etmesi bana bunu düşündürdü. Ayrıca gaz sancısı 4. aydan sonra pek olmaz. Tanınızın bir çocuk uzmanı tarafından tekrar gözden geçirilmesi gerekiyor.

 10. Selim Kalkan Yanıtla

  Merhaba Doktor hanım,
  oğlumun dilinde yaklaşık 3-4 gündür büyük beyaz renkli bir yara oluştu. Doktorumuz aft olduğunu söyleyerek antibiyotik başladı, mikostatin denilen damla ve kenakort verdi. Ancak çok ağrılı ve hiçbirşey yiyemiyor. Sizin öneriniz varmı?

  • Ebru AKAR Yanıtla

   Konu: Aft
   Selim Bey konuyu aft olarak özetledim. aftlar bizim çocuklarda oldukça sık gördüğümüz ve tekrarlaması durumunda sebebi araştırılması gereken bir lezyondur. Oldukça ağrılıdır ve çocukların beslenmesini olumsuz etkilemektedir. Ne yazık ki kullandığımız tedavilerin çoğu işe yaramamaktadır. Ben hastalarımda oralmedic denen ve aft bölgesindeki sinirleri desensitize eden ilacı kullanmaktayım. Hastalarımda anında ve sihirli bir değnek değmiş gibi fayda görüyorum. Ancak doktorunuzun uygulamasını öneririm.

 11. Hale Karabacak Yanıtla

  Bebeğim 6 ayını yeni doldurdu. Yoğurt başlamak istiyorum. Mama ile yoğurt yapılabileceğini duymuştum. Nasıl yapılabileceğini öğrenmek istiyorum.
  teşekkür ederim

  • Ebru AKAR Yanıtla

   Merhaba Hale hanım,
   Formuladan yoğurt yapmak iyi bir fikir.Sanırım bu tarifi beslenme kitapcığına da eklemliyim.
   FORMUL MAMA İLE YOĞURT YAPIM TARİFİ
   6 ay ve üzerinde kullanılan formul mamadan 5 ölçek kadar 120 ml kaynamış ılımış suyun içerisine katarak sıvı mama hazırlayın (dikkat edin 4 ölçek demedim!!!, çünkü biraz daha yoğun bir mama olmalı)
   Sıvı mama ılık yani 44-45 derece olmalı.
   Bir bardağın içerisine 2 kaşık sıvı mamadan katıp, 1 çay kaşığı yoğurt ekleyin ve iyice karıştırarak maya hazırlayın.
   Sıvı mama ise uygun bir kaba alındıktan sonra hazırlanmış mayayı bu karışıma katın.5-10 sn hafifçe karıştırın.
   Karışımın üzerine bir örtüyle örtün. Kımıldatmadan 3-4 saat mayalamaya bırakın.
   Eminim bebeğiniz bayılarak yiyecektir!

 12. Sunay Alparslan Yanıtla

  Doktor Ebru hanım,
  Oğlum iştahsız ve sık hastalanıyor. Bıldırcın yumurtası önerirmisiniz? Protein ve vitamin değeri çok yüksekmiş diye duyuyorum

  • Ebru AKAR Yanıtla

   Merhaba Sunay hanım,
   bıldırcın yumurtasının normal tavuk yumurtasına ne yazık ki sanıanın aksine hiçbir üstünlüğü yoktur. Hatta gezen ve güneş gören tavuğun yumurtası bıldırcın yumurtasına göre omega3 açısından çok daha zengindir.

 13. Saliha Kayalar Yanıtla

  Ebru hanım,
  kızımın ani başlayan yüksek ateşi oldu.Halsizleşti. Sonra da öksürük ve boğaz ağrısı eklendi. İki kez de kusması, karın ağrısı oldu.şikayetleri için gittiğimiz acil doktoru tarafından boğaz enfeksiynu var denip antibiyotik başlandı. Ateşi azalarak devam ediyor. Eda Kayalar hatırlarsınız belki sizin hastanız .Polikliniğinize gelelimmi?

  • Ebru AKAR Yanıtla

   Saliha hanım,
   Grip virüsünün yapabileceklerini negüzel tarif etmişsiniz.
   Şu anda İnfluenza yani grip salgını Ocak ayının başında kendini İzmir’de göstermeye başladı ve hız kesmeden devam etmekte. Bunu kendi polikliniğimden bilmekteyim.Tıpkı Eda’da olduğu gibi 39-40 dereceyi bulan yüksek ateş, halsizlik, boğaz ağrısı,öksürük, bulantı ve kusma grip virüsü kapmış hastalarımın çoğunun ortak şikayeti.Ancak muayene etmeden tanı koymak uygun değil, hele ki Eda’nın ateşi 3 günü geçtiyse yarın muhakkak bekliyorum sizi.

 14. Selda Yanıtla

  hocam kızım 7.5 aylık. Bende okuyup araştıran bir anne olduğum için sitenize rastladım. BLW takip ettiğim sitelerde çok öneriliyor ve çok popüler. Bebeklerde BLW İle ilgili görüşlerinizi merak ediyorum. Öneriyormusunuz?

  • Ebru AKAR Yanıtla

   konu: BLW
   Mehaba Selda hanım,
   sorunuz son derece güncel ve popüler bir konu üzerine.Konuyu henüz 1 gün önce mikrobiyata toplantısında tartışmamız tesadüf oldu. BLW’yi bilmeyenler olabilir diyerek açmam gerekirse, ‘baby lead weaning’ yani bebek önderliğinde ek gıdaya geçiş olarak tanımlanabilir.Aslında kulağa çok hoş geliyor ve tabiata uygun görünüyor.Kendi kendine yeten, özgüveni yüksek bebek yetiştiren anne olmak da harika bir his olsa gerek. Ancak anneler lütfen biraz yavaş olalım. Ek gıdaya geçiş için ideal zamanın 6. ay olduğu düşünülürse bebeğin nöromotor gelişimi bunun için çok uygun değildir. En erken 9. aydan sonra bebek çok istekliyse ancak tamamen bebeğin kontrolüne bırakmadan kendini beslemesi desteklenebilir.Bu duyduklarınızdan bazı annelerin hoşlanmayacağını biliyorum. Ancak dün katıldığım ve alanında tüm Türkiye’de kabul görmüş Prof Dr. Raşit Vural Yağcı ve Prof Dr. Fügen Çullu’nun evsahipliği yaptığı toplantıda BLW konusu da tartışıldı.Bu hocalar ve pekçok pediatrist BLW konusunda olumlu yaklaşımda değildi. Bütün kontrolü bebeğe bırakmak doğru bulunmuyordu. Hele ki Prof Dr. Fügen Çullu’nun verdiği dramatik örnekler (yoğunbakımlarında aspirasyondan halen yatan 4 bebek) bizlerin sosyal medyada eleştiri almak pahasına neden temkinli olmamız gerektiği zorunluluğunu ve sorumluluğunu bizlere bir kez daha hatırlatırken !(Sizler hep mutlu sonları biliyorsunuz…)

 15. İnci Kasay Yanıtla

  Doktor Ebru hanım , 5 yaşında oğlum sık hastalanıyor ve iştahsız bir çocuk. Balıkyağları konusunda ne düşünüyorsunuz?Kullanmamı öneriyormusunuz?

  • Ebru AKAR Yanıtla

   Merhaba İnci hanım,
   ne yazık ki yakın zamanda Cambrige Üniversitesi’nde yapılan çalışmanın sonuçlarına göre(800.000 kişi üzerinde) balıkyağı kullananlarla kullanmayanlar arasında omega 3 seviyesi açısından fark olmadığı gösterildi.Balıkyağları aslında saf omega3 kaynağı değildir. Beyin gelişimi ve damar sağlığında etkili olan DHA ve EPA’yı da balıkyağları yeterli içermez.Çocuklarda konsantrasyon arttıran ve beyin gelişiminde önemli olan omega3 yağları kaynağı olarak ben hastalarıma haftada enaz 2 gün balık yemelerini öneriyorum.
   İnci hanım konuyu açtığınız iyi oldu.Bu hafta omega3 ile ilgili yazı yazsam iyi olacak sanırım.

 16. Ebru AKAR Yanıtla

  Doktor hanım aşıları çok övüyorsunuz ama sanırım sizin aşıların içinde aliminyum olduğuyla ilgili tartışmalardan hiçbir haberiniz yok. Aliminyum , alzaymır başta pekçok hastalığa yol açıyor. Bu konuda ne söyleyeceğinizi çok merak ediyorum.

  • Ebru AKAR Yanıtla

   Saadet hanım,
   Aşılarla ilgili tartışmaları ben de yakınen takip ediyorum! Bilimde sana göre, bana göre ya da duyduğuma göre olmaz! Bilim ve tıp kanıtlarla ve sayılarla konuşmayı gerektirir. O yüzden ben de sizi sayılarla yanıtlamak isterim. Aliminyumla sandığınızın aksine vücudumuz hergün belli oranlarda temas halindedir. Çünkü aliminyum toprakta, suda, havada yani doğada aklınıza gelen heryerde bulunan bir metal. Ayrıca hergün tükettiğimiz meyvelerde, ette, unda, hatta içtiğimiz suda bile vardır. Gıdalardan günlük bir insanın Aliminyum alımı ise 7-9 mg kadardır. Buna karşın hayat boyu yapılan aşı programındaki aşıların toplamında ise 4.25 mg Aliminyum bulunmaktadır. Alzheimer’ın beyinde aliminyum ve hatta demir depolanması ile ilişkisi halen araştırılan bir konudur. Ancak eğer ki aliminyumun bu çalışmalarda suçu ispatlanırsa bunun sebebi aşılardan çok dünyadaki yedikleriniz ,içtikleriniz, hatta dünyada yaşıyor olmanız olacaktır. Sayılar ortada! Bundan sonrası için yorumu size bırakıyorum…

 17. Pembe büyükaydın Yanıtla

  Ebru hanım merhabalar öncelikle yakupun annesiyim sizin sürekli hastanızız ve bize rapor çıkartıp çilekli süt olarak bir içecek yazmiştınız biz onu bitirdikten arzu ederseniz sizden rica ediyorum tel nonuzu wassabtan sütün son kutusunu yollayabilirim kolay gelsin iyi günler

  • Ebru AKAR Yanıtla

   Merhaba Pembe hanım,
   çocuğunuzun büyüme ve gelişmesini de değerlendirmem gerekiyor. 20-23 şubat poliklinik günüm. İletişim kısmından mesaj atarsanız bana daha rahat ulaşabilirsiniz.
   Görüşmek üzere

 18. Nurhan Keskin Yanıtla

  Doktor Ebru hanım,
  ben de çok araştıran bir anneyim, normal doğum yanlısı bir anne olmama rağmen sezeryanla dünyaya getirdiğim oğlum şu anda 2 aylık. Devitamini sağlık ocağının önerdiği gibi 15 günlükten beri kullanıyoruz. Parabenle ilgili olumsuz şeyler duyuyorum,sizin de yazınızda rastlayınca aklıma takıldı, Devitamini parabensiz yokmudur acaba?

  • Ebru AKAR Yanıtla

   Nurhan hanım,
   D vitamini annesütnde miktarı yetersiz olan tek vitamindir. o yüzden 15. günden sonra her bebeğe başlarız. Paraben içermeyen D vitamini önermemi istiyorsanız yine marka vermem gerekecek ama yeni çıkan Bi-bac D3’ü önerebilirim. Ayrıca içerisinde probiyotik de vardır (Bfidobakterium BB12). Sezeryanla doğan bebekler vajinadan geçmediği için gastrointestinal sistemleri faydalı bakterilerce kolonizasyondan mahrum kalmaktadır. Bu manada da Bi-bac D3’ün günlük D vitamini ihtiyacını karşıladığı gibi faydalı bir bakteri ile bağırsak kolonizasyonuna da katkı yapacağı söylenebilir (ancak bunu kanıtlayan bilimsel veri hala yok elimizde), ayrıca kolik sancısına da olumlu katkı yapabilir. Bir taşla iki kuş yani !!!. Günlük kullanım dozu 6 damladır.(Ancak bu ürünün de ödeme kapsamında olmadığını hatırlatmak isterim) .

 19. Suzan Pehlivanoğlu Yanıtla

  Doktor hanım 3 aylık bir bebeğim var çok kusuyor , beslenmesi çok güzel, kiloda alıyor. Ama bazen süt şeklinde bazen pelte pelte peynir gibi bolca kustuğu oluyor. Uyku düzenini de çok olumsuz etkiliyor. Ben de uykuya hasret kalan annelerdenim. ultrason yapıldı ve birşey çıkmadı.Reflü tanısı konuldu. İlaçtan çok fayda görmedik. Annesütüyle beraber reflüye iyi gelen mamalar varmış önerir misiniz?

  • Ebru AKAR Yanıtla

   Merhaba Suzan hanım,
   Cevabım hayır! Sadece annesütü alan bir bebeğe kusmaları gerileyecek olsa da reflü maması ile asla takviye önermem!!! Eğer bebeğinize reflü tanısı konulduysa genellikle fizyolojik olup 6. aydan sonra tedavisiz de gerilemektedir. Ancak bu dönemde bebeğinizin ve sizin konforunuzu sağlamak adına birşeyler yapmak kesinlikle gereklidir. Ben açıkcası bebeklerde ilaç tedavisini gerekli olmadıkça çok sevmediğim gibi reflüde faydasını da çok görmüyorum(ki bilimsel yayınlar da faydasının yetersiz olduğu yönündedir). Sanırım marka vermek zorunda kalacağım ama annesütünün kıvamını arttırmaya yarayan bebelac thicknerdan reflülü bebeklerimin oldukça fayda gördüğü bilgisini paylaşmalıyım. (Beblac thickner mama değildir,ilaç değildir,annesütünün kıvamını arttırır). Sağmış olduğunuz 25 cc(çeyrek çaybardağı) annesütünüze 1 ölçek bebelac thicknerı karıştırın ve her emzirmeden sonra çay kaşığı ile 25 cc mikatrı azar azar bebeğinize verin. 6. aydan sonra reflü genellikle azalmaktadır zaten , endişe etmeyin!

 20. Zübeyde Vural Yanıtla

  Ebru hanım 9 aylık kızım Dilara’nın kontrolünde demir eksikliği anemisi bulundu. kan değeri 9.2 dendi. ferrosanol adlı ilaç verildi. Ancak kabızlık şikayeti çekmeye başladık. Ayrıca bu ilaçların paraben içerdiğini biliyorum. Demiri kessek besinlerden takviye estsek olurmu ya da başka bir ilaç önerir misiniz?

  • Ebru AKAR Yanıtla

   Zübeyde hanım,
   Sanırım 9.2 olan bebeğinizin hemoglobin değeri olup, oldukça düşük bir değer! (Bu kadar düşük olması ya ek gıdaya geç geçmiş olabileceğinizi ya da bebeğinizin doğru beslenmediğini düşündürdü bana). Kan ilacı takviyesi acilen almanız uygun olan. Ancak ödeme kapsamında olan demir ilaçlarının kabızlık gibi yan etkileri evet olabilmekte.Demirini hızlı yükseltmem gereken ve yan etki gördüğüm hastalarımda Sidefer adlı ve yeni kullanıma girmiş demir takviyesi veriyorum. Sanırım 50 TL kadar ücreti var, ancak paraben içermediği gibi kabızlık,diş boyama gibi yan etkisi yok !Ayrıca emilimi çok daha iyi.( Çünkü özel yapısı sayesinde lenf sisteminden emilip doğrudan karaciğere ulaşıyor).3 farklı formu var. Bebekler için damla formunu kullanıyoruz. Kilo başına bir damla veriyoruz. (Eksiliğe göre dozu arttırabiliyoruz).

 21. Selda Okyar Yanıtla

  İyigünler doktor hanım, uyku bizim de sorunumuz şu anda. Bebeğim 3 aylık.
  bebeğim şimdiye kadar 5 ya da 6 saat kesintisiz uyuyordu. Ama şimdi felaket gecede iki kez uyanıp bütün göğsümü boşaltıyor. Ne yapmam gerekir? Yol gösterirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar.

  • Ebru AKAR Yanıtla

   Selda hanım cevap veriyorum: Bebekler 6 ve 12 haftalarda büyüme atağı geçirirler. Sizin bebeğiniz de büyüme atağı döneminde ve gündüz aldığı süt bebeğinize yetmiyor muhtemelen, o da gece telafi etme yoluna gidiyor.
   Ne yapmalısınız? Bebeğinizin gün içindeki beslenmesini arttırmalısınız Selda hanım! Bunun sadece emziren anneler için biraz komplike olduğunu biliyorum. Bunun için gündüz her emzirmeden 1 saat sonra 30 cc kadar bile süt sağmanız yeterli olabilir. Bir sonraki emzirmeden sonra bu sütü de bebeğinize verin. 3. günden sonra vücudunuz ve hipofiz beziniz mesajı alacak ve zaten daha fazla süt üretimine geçecektir. Endişeye gerek yok, herşey kontrolünüz altında! Yakın zamanda sorun çözülecektir.

 22. şule akın Yanıtla

  Benim sorunumda bebeğim 3.5 aylık gündüz uykusu enfazla 10 dakika uykusu gelıyor gözlerini ovuşturuyor emdiriyorum yatırıyorum en fazla yarım saat uykuya tam dalamıyor sonrasında tümgün mızmızlanyor nasıl bir yol izleyebilirim

  • Ebru AKAR Yanıtla

   Konu: Bebeğim gündüzleri sık uyanıyor
   Şule hanım merhabalar,
   bebeğiniz 3.5 aylık bence en sevimli olduğu dönemlerden birini yaşıyorsunuz, ne mutlu size. Siz kendiniz bile uykusuzluk çekerken (gerçi sizinki biraz da mecburiyetten) çocuğunuzun uyku düzenini oturtmak sudoku bilmecesi çözmekten bile zor olasa gerek.
   Şaka bir yana sorunuz çok güzel ve pekçok annenin benzer sorununa dikkat çekmeniz açısından önemli buldum.Aslında 4. aya girmekte olan bebeğin artık günlük aktiviteleri artmış, gaz sorunu varsa neredeyese sona ermiş, gece saat 23.00 de yatmışsa 5 veya 6’ya kadar kesintisiz uyuyabilecek düzeye gelmiş olması gerekir. Aslında nispeten ilk ayların zorluklarının azalmaya başladığı bir dönemdir söz ettiğim. Neredeeee dediğinizi duyar gibiyim.
   Bebeğim gündüzleri 30 dk veya 45 dakikadan fazla uyuyamıyor diyen annelere gelsin o zaman bu cevap: Büyük olasılıkla bebeğinizin işaretlerini yanlış okuyor ve yorgunluk işaretleri verdiğinde yatağına yatırmıyorsunuz ya da uyutmuyorsunuz. O yorgunluk ve uyku sinyalini birkere kaçırırsanız işiniz 2 kat güçleşir. Bunun yanısıra uykudan uyanır gibi olduğunda tekrar uykuya dalmasına fırsat vermeyip direk yanına gidip , uykusunun tam olarak kaçmasına neden oluyor olablirsiniz. Uyku sinyali bebeğinizin esnemesinden tutun da başını ilgilendiği oyuncağından farklı yöne çevirmesine kadar değişebilir. Uykuyla ilgili bu hafta daha detaylı bir yazı yazsam sanki iyi olacak.(Cumaya kadar yazmış olurum, lütfen takip edin). Ayrıca bebeğinizin gece uykuları, beslenme durumu ve kilo alımını da bilmek isterdim.

 23. Sidal Kalyoncu Yanıtla

  Doktor hanım, kızım 18 aylık kanı 11.6 , kansız dendi. Ancak demir ilacı başlandıktan sonra kabızlık şikayeti gelişti. İlacı kestik onun yerine yediklerine dikkat etsek kanını yükseltebilirmiyim?

  • Ebru AKAR Yanıtla

   KONU: Demirden zengin gıdalar nelerdir?
   Merhaba Sidal hanım sorunuzu yukarıdaki gibi özetledim.
   Demir eksikliği anemisi düşündüğüm hastalarımda ilk beslenme hatalarından şüphelenirim ve sorguladığımda çocuğun genellikle dengesiz beslendiğini tespit ederim!!! Ancak sizin çocuğunuz anemik değil. Kan tahlilinin detayını bilmemekle birlikte sanırım bahsettiğiniz Hemoglobin değeri 11.6 olup 18 aylık bir çocuk için normal sınırlardadır (6 ay-5 yaş arası çocuklarda 11 altını anemi kabul ederiz, çocuklarda yaşa göre kansızlık değerleri farklıdır!!!). Dolayısıyla demir ilacı çocuğunuzun kullanmasına gerek yok.
   Ama tabi ki bundan sonra demir eksikliği oluşmaması için demirden zengin gıdalar tüketmesini öneririm.
   Demirden zengin gıdalar:karaciğer, kırmızı et, yumurta sarısı, mercimek, nohut, kuru fasülye gib baklagiller, üzüm pekmezi, tahin , kuru üzüm ve kuru kayısıdır . Sizin çocuğunuz yaş gurubu için uygun olmamakla birlikte fındık ve fıstık da demirden zengindir.

 24. Sultan Sarıkaya Yanıtla

  Hocam 7 yaşında kızım var. Doğduğundan beri iştahsız. Vitaminler hakkında ne düşünüyorsunuz? Vitamin versem iştahı artar mı.

  • Ebru AKAR Yanıtla

   Konu: Vitaminler iştah açar mı?
   Sultan hanım polikliniğimde ençok reçetelenmesi rica edilen vitaminleri aklıma getirdiğinize sevindim.Çünkü neredeyse 10 Türk çocuğundan sekizi iştahsızdır!!!
   Evet bazı vitaminler iştah açar, özellikle eksikliği söz konusuysa. Ancak eksik olsa bile iştah açmayacak vitaminler de vardır.
   İştah açacak vitaminler: Demir, Çinko, folik asit ve B12’dir(eğer ki eksikse)
   İştah açmayacak vitaminler: D vitamini ve C vitaminidir.
   Ancak iştahsızlığın nedeni düzgün araştırılmadan her çocuğa vitamin başlamak uygun değildir.

 25. Nurten Ertay Yanıtla

  Ebru hocam merhaba, bugünlerde vitaminlerin önemi epeyce arttı. Kendi rahatsızlıklarınım çoğunu vitamin değerlerimi yükselterek (B12, dvitamini, omega3 vb.) geçirdim şuada yeni doğmuş bir bebeğim var. Hangi vitamin desteğine ihtiyacı var ve bunu nasıl karşılayabilirim. Şimdiden teşekkürler.

  • Ebru AKAR Yanıtla

   KONU:Hamilelikte vitamin kullandım, bebeğimin hangi vitaminlere ihtiyacı var?
   Merhaba Nurten hanım, sorunuzun konusunu yukarıdaki gibi özetledim.Sorunuzdan anlıyorum ki okuyan araştıran ve güncel bilginin peşine düşen bir annesiniz. ne mutlu bebeğinize!
   Gebelikte kullanılması gereken vitaminler var mı? Evet var. Kadındoğumcunuz da zaten size folik asit ve demir takviyesi önermiştir diye düşünüyorum. Sz bir tık daha ileri giderek anlıyorum ki omega3 de kullanmışsınız. Doğru yapmışsınız!!!. Sıradan başlayalım ozaman:
   1-Gebelikte folikasit kullanımı çocuğunuzun ilerideki mental ve fiziksel sağlığı için iyi olacaktır. Çünkü yakın zamanda İspanya ,Hollanda ve Norveç’de yapılan 3 bağımsız çalışma gebeliğin ilk 3 ayında folikasit kullanan annelerin bebeklerinin dil, motor ve sosyal yeteneklerinin daha iyi olduğunu, davranış problemlerinin daha az olduğunu, 3 yaşında konuşma problemi görülme olasılığının da anlamlı olarak azaldığını göstermektedir.
   2-Omega3’e gelirsek yaklaşık 1200 gr beyninizin 250 gramı omega 3 yağında oluşmaktadır. Yani beyin fonksiyonları için omega3 vazgeçilmezdir.Gebelik sırasında omega3 takviyesi almanız annede gebelik sonrası görülen postpartum depresyonu anlamlı olarak azaltmakta, bebeğinizin mental gelişimini olumlu olarak etkilemektedir. Emzirme sırasında da omega 3 bebeğinize aktarabileceğiniz için sizin beslenme şekliniz önem kazanmakta. Omega3 hayvansal ürünlerde ama asıl soğuk deniz balıklarında bulunmaktadır (Somon, uskumru, hamsi, alabalık,sardalya, lüfer). Omega3 düzeyi yeterli olan bebeklerin IQ düzeyi 4 puan artmaktadır. Haftada 1 balık yemenizde fayda vardır. Dolayısıyla bebeğinize omega 3 desteği vermiyoruz ama size öneriyoruz besinle ya da takviyeyle.
   3-D vitamini ise annesütünde düzeyi tek yetersiz olan vitamindir. Oysa D vitamini beyin fonksiyonlarında yer alan 3 destek elemanından biridir( B12, D vitamini, Omega3).D vitamini bebeğinizin bağışıklığı için de çok önemlidir. Solunum yolu enfeksiyon sıklığını 1.4 kat azaltıyor , ayrıca hastalığın şiddetini de azalttığını gösteren yayınlar bulunmakta.Eksikliğinde alerji riski de yükselmekte.
   15. gün her bebek gibi sizin bebeğinize de başlamıştır ( Enaz 1 yaşa kadar devam lütfen). Ama asıl kaliteli D vitamini kaynağı( sülfatlı ve enerji deposu olan) sizin sütünüz ve tabi ki güneş. Bebeğiniz yazın iyi bir yaz tatili geçirsin. Güneş kremi kullanmadan önce 20-30 dk kadar hergün güneşlensin(Bkz D vitamini yazım).
   4-B12 ‘ye gelince yine bebeğinizin ve sizin beyin fonksiyonlarınızı etkileyecek bir vitamin. Annede eksikse bebekde de eksikliğini görüyoruz. O yüzden depolarınızın gebelikten itibaren dolu olması önemli. Emzirirken de B12 kaynağı olan hayvansal ürünlerden bolca yararlanın. Çünkü bitkilerde zerresi yoktur.
   Siz sormamışsınız ama ekleyeyim 4. aydan itibaren bebeğin demir depoları tükenmekte olduğu için her bebeğe demir tedavisi başlıyoruz.
   Bebeğinizi güle güle büyütmeniz dileği ile

 26. Pınar Yanıtla

  Sayın hocam merhaba, anne sütü konusundaki kitapçık çok faydalı olmuş konu hakkında araştırma yaparken çok faydasını gördüm teşekkürler. Ben 10 gün önce sezeryan ile doğum yaptım ve sütümün gelmesi biraz gecikti istemediğim halde mama vermek zorunda kaldım. Sütün gelmesi ve çoğalması için neler yapmalıyım?

  • Ebru AKAR Yanıtla

   Konu: Annesütünü arttıran gıdalar nelerdir?
   Merhaba Pınar hanım, sorunuzu yukarıdaki gibi özetledim. Size pekçok bilimsel açıklama yapmak yerine kendi tecrübelerimden yola çıkarak şunu söylemek isterim ki rahat olun! Çünkü annesütü salgısı beyinde biten bir süreçtir. Sütünüzün gelmesi doğal bir süreçtir.Hatta bebekle ilk ten teması süt salgısının başlaması için çok değerlidir. Ancak sütsalgısı sizin kaygılarınızdan olumsuz etkilenir. Hatta şöyle bir bilgi vereyim Afrika’da kuraklıkla mücadele eden bir annenin bile bebeğini büyütmek için yeterli sütü vardır. Bir annenin iki memesinden gelen sütün üçüz bebeğe bile yetmesi mümkündür. Dolayısıyla kaygı duymayın!!!
   Sezeryan doğumlarda ilk günlerde süt yeterli gelmeyebilir. Ancak bebeğiniz zaten bu süreci tolere edecek depoyla doğmuştur. Dolayısıyla sütünüz gelmese bile emzirme işleminden vazgeçmezseniz günler için prolaktin hormon sekresyonu ile sütünüz artacaktır.
   Sağlıklı beslenmeniz önemli! yediğiniz herşey annesütüne geçecektir.
   Hangi gıdalar sütümü arttırır diyorsanız: Dereotu, soğan, sarımsak, tahin helvası, bulgur, havuç, pancar,incir, beyaz üzüm, haşlanmış mısır, çemen otu
   İçecekler: rezene (prolaktin hormon salgısını arttırır), kuru maya (sulandırılıp içilecek),Vitamalt ya da promalt gibi malt içecekler,vişne kompostosu, kayısı hoşafı,
   baharatlar:Kimyon, çörekotu, tarçın
   Bebeğini kesinlikle emzirmek isteyen ancak birtürlü sütü artmayan annelere ise kar ve zarar hesabına göre domperidon başladığımız oluyor.
   Selamlar

 27. Hatice Yanıtla

  Merhaba Ebru hanım kızım 11 yaşında 70 kilo boyu 146cm obezite sınırındaymış. insülini 33 ve çok yüksek dendi.homo re diye bir değeride yüksek dendi.ne diyetisyen diyet verdi , insülin direnci ilacı verilmiş başka arkadaşına bizim de kullanmamız gerekirmi,insülin direnci nasıl geçer?Ne önerirsiniz?

  • Ebru AKAR Yanıtla

   KONU: Obez ve insülin direnci olan çocukta ilaç kullanmak gerekir mi?
   Merhaba Hatice hanım,
   sorunuzu yukarıdaki gibi özetledim.
   Obezite ne yazık ki Türk çocuklarında çok rastladığımız bir sorun. Ben bu sorunun temelinde çocuklarımızın bizim kadar şanslı olmayıp, sokaklarda çocukluklarını yaşamak yerine evlerde IPAD ya da bilgisayarları başında bolca vakit geçirmelerini görüyorum.Tabi haddinden fazla pakete girmiş bol mısır şuruplu gıda tüketimi de bu sorunun 2. bir ayağı.
   Sizin kıznıza gelince BMI’i 35 yani obezite snırları içerisinde. Boyu yaşına göre normal persantillerde olduğu için hormonal değil, eksojen dediğimiz obezteyi düşündürdü bana. Yani sağlıksız besleniyor ve yeterince hareket etmiyor olsa gerek! Aslında bu size bir uyarı!!!
   Açlık insülininin 5’in üzerinde olması insülin direncini düşündürür, ama aynı andaki Kan şekeri değerleriyle karar vermek gerekir.(Son katıldığım 2017 pediatri kongresinde HOMO IR skorunun çocukta insülin direnci için çok anlamlı olmadığı söylendiği için dikkate almıyoruz artık).
   İnsülin direncinde metformin adlı ilaç evet verilebiliyor. Ancak 13 yaş altındaki çocuklarda güvenilirliği bilinmiyor. O yüzde kızınızın kullanması uygun değildir. Amacımız büyüme ve gelişme çağındaki bir çocuğa sağlıksız kilo verdirmek de değil. Insülin direnci sağlıklı beslenme ve çocuğunuzun hayatına sokacağınız bir sporla( günlük 30 dk yürüme bile olur) 1 ay gibi kısa sürede bile çözülmeye başlayacaktır(bana inanın kendi hastalarımdan biliyorum!!!)

 28. SEREN ŞENDİL Yanıtla

  Doğduğumuz andan itibaren bebeğimiz ebru hanımın takip ettiği bebeklerden 1 aylık olduğunda pişik sorunumuz başladı.Normalde bübchen marka pişik kremi almıştım doğduğunda çok ta pahalı kremler 28 tl ama hiç işe yaramadı hemen hametan pomad a geçtim 7 tl çok işe yaradı çokta hesaplı bunlar ilaçlı uğraşlarımız.prima premium care marka bez kullanıyorduk en iyisi olduğunu duyduğumuz için doktorumuzun önerisiyle bezimizi değiştirdik. Çünkü bezimizin petek şeklindeki yapsının şikayetimiz arttırdığını ve benzer bez sorunuyla bazı hastalarında karşılaştığını söyledi.hemen bezimizi huggies e döndük çok ta memnun kaldık fakat pişik azaldı ama tam olarak geçmedi 2 ayda doktorumuz ilaç verdi 2 tane ilaç verdi. doktorumuzn dediği gibi kısa süreli kullandım. Tedaviyle belirgin azaldı.
  Ama pişik için yenilememesi için gece en fazla bezi 4 saat tutuyorum zaten çok fazla kirletmiyor uyuduğu için uyandığı andan itibaren en fazla 2 saat bez kalıyor ama işin püf noktası her kakadan sonra sıcak suyla yıkıyorum kesinlikle silmiyorum günde 2 defa 15 dk havalandırıyorum ıslak mendil kesinlikle kullanmıyorum pamuk ıslıyorum hatta dışarıda bile pamuk ıslıyorum gecede pamuk ıslatıp gece için hazırlıyorum onları kullanıyorum bunu 1.aydan itibaren yapıyorum ama kesinlikle çözüm kakadan sonra yıkama ve havalandırma oldu doktorumuza ilgi ve yardımı için çok teşekkür ederiz bizim pişiğimiz 2 buçuk aylık ta çözüm buldu.

  • Ebru AKAR Yanıtla

   KONU:Bebeğimde inatçı pişik vardı (pişik ve tedavisinde bir annenin deneyimleri)

   Merhabalar Seren hanım, sizin yorumunuzu konu bölümünde umarım size uygun özetlemişimdir. Minik kızınızı yanılmıyorsam enson bu hafta içinde 7 günlük bir tedavinin ardından değerlendirmiştim. Sonuç umduğumdan da iyiydi. Çünkü tedaviye ve aslında çok basit görünen önerilerime harfiyen uymuştunuz. O yüzden deneyimlerinizi diğer hastalarımla paylaşmanızı ben istemiştim.
   Gelelim bebeklerde pişik meselesine: Bebeklerin cildi sandığınızdan da narindir. Bu narin cilt sürekli bezle kaplı olduğu için oksijenle teması azdır. Ayrıca idrar ve dışkının asidik yapısının yoğun muhalefeti halindedir(bebek olmanın gereği olarak). Dolayısıyla pişiği önlemenin ya da tedavi etmenin en önemli formulu sizin de deneyimlediğiniz gibi bellidir. Sık bez değiştirilecek, duru su ile her dışkılamadan sonra yıkanacak (ya da pamuklu su ile silinecek,ıslak mendilden hiç bahsetmiyorum bile), güzelce kurulanıp(nemli deri kolay tahriş olur çünkü), havalandırılacak. En son olarak da korunmak için vazelin ya da çinkolu kemlerin bariyer özelliğinden faydalanılacak. Bu arada bezinizin de iyi bir marka olması gerekiyor (Yalnız primanın petek yapısında olan bezlerinin tahriş ettiğini sık gözlemliyorum bu aralar).
   Sizin bebeğinize gelecek olursak pişiği mantar ile enfekte de olmuştu.Tedavisi bundan dolayı biraz daha kapsamlıydı. O yüzden dirençli pişikleri doktorunuzun görmesi önemli.
   Paylaşımınız için teşekkürler, umarım diğer hastalarım da faydalanıcaklardır!!!

 29. Mesude Balkan Yanıtla

  Doktor Hanım,
  bebek beslenmesi ile ilgili bilgiler için teşekkürler kendi bebeğim için faydalanacağım çok bilgi edindim. Bebeğim 6 ayını doldurmak üzere. Yoğurdu çok önermişsiniz. Mama ile de yoğurt yapılabiliyor diye duydum, mamadan yoğurt yapılabilir mi, nasıl yapılır?
  çok teşekkür ederim

  • Ebru AKAR Yanıtla

   KONU:Formul mamadan yoğurt nasıl yapılır?
   Merhaba Mesude Hanım,
   sorunuzu yukarıdaki gibi özetledim. Aslında güzel ve önemli bir soru!!! Yoğurt, 6-12 ay beslenme kitapcığında da sık sık vurguladığım gibi yüksek besin değeri,bugünlerde çok trend olan probiyotik içeriği ve sütten bir tık yoğun içeriği ile bebeklerin ek gıdaya ilk geçişi için mükemmel bir besin. Bebek ilk olarak ekşi kıvamda bir tatla tanıştığı için diğer gıdaları kabul etmesi de çok kolaylaşacak. Ben hastalarıma mümkünse evde yoğurt yapmalarını öneriyorum. Evde yoğurt tarifini kitapcıkda vermiştim ( Ama sanırım formul mama ile olanı da koysam iyi olacak gibi). Gelelim sorunuzun cevabına:
   FORMUL MAMA İLE YOĞURT YAPIM TARİFİ
   6 ay ve üzerinde kullanılan formul mamadan 5 ölçek kadar 120 ml kaynamış ılımış suyun içerisine katarak sıvı mama hazırlayın (dikkat edin 4 ölçek demedim!!!, çünkü biraz daha yoğun bir mama olmalı)
   Sıvı mama ılık yani 44-45 derece olmalı.
   Bir bardağın içerisine 2 kaşık sıvı mamadan katıp, 1 çay kaşığı yoğurt ekleyin ve iyice karıştırarak maya hazırlayın.
   Sıvı mama ise uygun bir kaba alındıktan sonra hazırlanmış mayayı bu karışıma katın.5-10 sn hafifçe karıştırın.
   Karışımın üzerine bir örtüyle örtün. Kımıldatmadan 3-4 saat mayalamaya bırakın.
   Eminim bebeğiniz bayılarak yiyecektir!

 30. zeynep aksoy Yanıtla

  Merhaba doktor hanım,
  Oğlum Yunus Emre 6 aylık oldu.anne sütü olmadığından ek gıdaya erken başladık.yoğurt ve peynir başladık.ancak yüzde kızarıklıklar ve döküntüler başladı.inek sütü alerjisi olduğu söylendi.bundan dolayı yoğurt ve peynir yedirmeyi bıraktık.Şu anda bu gıdaların yerini keçi sütü veya başka bir gıda ile takviye edebilirmiyim,önerirmisiniz.teşekkkürler.

  • Ebru AKAR Yanıtla

   KONU: bebeklerde ineksütü alerjisi(İneksüti yerine keçisütü vereyim mi?)

   Merhabalar Zeynep hanım,
   Ben sorunuzu uygunsa yukarıdaki gibi özetledim.
   İlk olarak iyi haberi vereyim inek sütü alerjileri sonsuza kadar sürmez! Hatta en geç 2 yaş, bilemediniz 3 yaş civarında çoğunluğu geriler.(Bana güvenebilirsiniz kendi hastalarımdan biliyorum.)
   Sorunuza gelince sondan başlayayım isterseniz; ineksütüne alerjisi olan çocuğun %99 keçi sütüne de alerjisi olacaktır!!! Çünkü ineksütü ve keçisütünün protein yapısı %99.8 ortaktır.Yani alternatif olarak keçi sütü önerilmesi kulağa hoş gelse de çok mantıklı değildir.
   ineksütü alerjisine dönecek olursak, çocuklarda en sık karşılaştığımız alerji nedenlerindendir. Ek gıdaya erken başlamak ise önerdiğimiz bir seçenek değildir. Çünkü 17. haftadan önce ya da 26. haftadan sonra ek gıdaya başlamanın sakıncaları vardır.Dünya Sağlık Örgütü’ne göre ise 6 ay annesütü, olmaması durumunda adapte formulalar tavsiye edilmektedir bebeğin gastrointestinal maturasyonu yeterli olmadığı için.Ek gıdaya geç başlandığında ise alerjik hastalıklara ve Çölyak hastalığının görülme sıklığının arttığını gösteren yeni çalışmalar vardır.
   Gelelim Sizin bebeğiniz Yunus Emre’ye! İnek sütü alerjisi tanısı konulan bebek annesütü ile beslenmeye inadına teşfik edilmelidir. Ancak annenin diyetinde süt ve süt ürünleri tamamen çıkarılarak. Sonuç genellikle eğer ki atopik ekzeması varsa en erken 2. haftadan sonra alınmaya başlıyor(klinik gözlemime göre). Sizin bebeğiniz gibi annesütü alamamış olan ve 4 ya da 6 ayını doldurmamış bebeklerde ek gıdaya geçmek yerine protein yapısı denatürasyona uğratılmış formül mamalar veriyoruz.
   Bebeğiniz 6. ayını doldurduğuna göre artık rahatlıkla ek gıdaya geçebilirsiniz (Bunun için bu sayfadaki bebek beslenmesi bölümündeki 6-12 ay bebek beslenmesine göz atın lütfen). Ama İnek sütü alerjisi varsa peynir ve yoğurda karşı da alerjik reaksiyon geliştirecektir muhtemelen. Bunları diyetinden çıkarmanız gerekecektir. Özel ineksütü alerjisine karşı hazırlanan mamalardan kalsiyum ihtiyacını almaya devam etmeli, eğer ki annesütü yoksa hala!!! . Bunlar pahalı mamalar olabiliyor (Heyet raporu çıkartabilir doktorunuz). Hatta ben yoğurdu da bu mamadan yapmanızı önerebilirim.Çünkü yoğurtun bebekler için asla mahrum kalınmaması gereken bir gıda olduğunu düşünüyorum!

 31. Neşe Tokaç Yanıtla

  Ebru hanım, benim de 2 aylık bebeğim var. Gaz sancısı bizimde sorunumuz. Yediğim gıdalar gaz şikayetini arttırıyor olabilir mi? Sütümle geçiyor olabilir mi?Yememem gereken gıdalar var mıdır?Şimdiden teşekkür ederim.

  • Ebru AKAR Yanıtla

   KONU: Yediğim bazı gıdalar sütüme geçip gaz yapıyor olabilir mi?
   Neşe hanım,
   (Sorunuzu uygunsa yukarıdaki gibi özetledim)
   Bu da poliklinikte çok sık karşılaştığım sorulardan. Ben açıkçası annelerin diyetini kısıtlamayı pek sevmem (Eğer ki ineksütü,yumurta , fıstık alerjisi yoksa). Bununla birlikte anne bazı yemekleri yediğinde bebeğin rahatsız olduğunu hissedebilir. Kendisi farkına varmadıkça diyetten çıkarması gereken bir besin yoktur. Ancak kola, çay, kahve gibi içeceklerdeki kafein süte geçip bebeğinize rahatsızlık verebilir. Yine bazı ilaçların kullanımı ve sigara da bebeğin sıkıntısını arttırabiliyor.

 32. Yıldıray Yanıtla

  Merhaba,
  Bebeğimiz birinci ayını yeni doldurdu. Zaman zaman gaz sancılarından dolayı sürekli ağlıyor. Bu sorununu en aza indirgemek ve onu rahatlatmak için ne yapabiliriz? Tavsiyeleriniz nelerdir?

  • Ebru AKAR Yanıtla

   Merhabalar Yıldıray bey,
   Durun tahmin edeyim; bebeğiniz erkek! Biraz iddialı bir tahmin oldu ama gaz sancısı özellikle erkek bebeklerde daha sık gördüğümüz bir sorundur.Tedavi amaçlı kullandığımız gaz ilaçları vardır. Şikayetleri tamamen kesmese de genellikle azalttığını hastalarımda gözlemlemekteyim. Size ilginç gelebilir ama bebeklerin en güçlü duyusu dokunma duyusudur.Dolayısıyla annenin sevgi dolu ve güvenli dokunuşu hatta tensel temasının aslında en iyi ilaç olduğu tiyosunu da vermek isterim.Dolayısıyla ben bebek masajını da önermekteyim hastalarıma. (Bu arada size bir iyi bir kötü haberim var!!! Kötü haber; bu sorun 4 aya kadar devam edebilir. İyi haber 4 aydan sonra bıçakla kesilir gibi ufaklığın gaz sorunu sona erecektir).Bebeğinizin en keyifli zamanları olduğunu unutmadan keyifle büyütmeniz dileği ile…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.