Çocuğuma Grip Aşısı Yaptırayım Mı?

Aslında bu yazıyı koymakta biraz geç kaldığımın farkındayım. Çünkü Aralık ayı grip salgınlarının en çok görüldüğü aydır! Biz ise neredeyse ocağa gelmişiz … Sahi  bu grip virüsü neden bizim buralarda kapımızı çalmadı hala??? (Neydi o 2016 yılındaki grip salgını, hatırlamak bile istemiyorum).Neyse ben hemen dilimi ısıraraktan ve  ve umarım bugünler fırtınadan önceki sessizlik değildir diyerekten  geçenlerde facebook anılarımda gözüme ilişen   Hürriyet Ege’de Bülent Karcı ile olan röportajımın içeriğini sizlerle biran önce paylaşıyorum  o zaman!!!

‘Çocuğuma grip aşısı yaptırayım mı?’ Sanırım en çok duyduğumuz sorulardan bu aralar. Bu sorunuza şöyle cevap vereyim: Çocuğunuzun bu sene grip geçirmesini istemiyorsanız ya da hafif geçirmesini istiyorsanız elbette yaptırabilirsiniz. ABD gibi ülkelerde  6 aydan 18 yaşa kadar tüm çocuklara grip aşısı her yıl yapılmaktadır. Ülkemizde ise zorunlu bir aşı değildir. Yine de 6 ay-18 yaş arasındaki bütün çocuklara önerilebilir. Ancak grip 5 yaş altındaki çocuklarda zatüre başta olmak üzere pekçok ciddi hastalığa yol açabiliyor.Dolayısıyla Dünya Sağlık Örgütü 5 yaş altındaki bütün çocukların aşılanması gerektiğini özellikle vurguluyor!

‘Geçen sene çocuğum grip aşısı oldu ama defalarca soğuk algınlığı geçirdi yoksa aşı korumuyor mu ?’ sorularını da yanıtlamak isterim:Grip aşısı soğuk algınlığına göre çok daha şiddetli etkileri olan virüse karşı korur sadece.Soğuk algınlığına yol açan virüslere karşı korumaz!!!

Grip aşısı neden her yıl yapılır? sorusuyla da sık karşılaşıyorum:  yanıtlıyorum influenza virüsü şekil değiştirdiği için heryıl yapılır.

Son olarak grip aşısı için en uygun zaman nedir? sorunuza  gelince cevabım: Grip salgınlarının ençok görüldüğü ay Aralık olduğu ve bu aya kadar bağışıklık biran önce kazanabilmek için  Ekim ayından başlayarak kasım ayı ortalarına kadar yaptırmak ideal olandır.

4 yorum

 1. Serap Karakoç Yanıtla

  Doktor hanım, kızım 4 yaşında kreşe gidiyor. Daha önce hiç grip aşısı yaptırmadık. Yaptırmamızı önerirmisiniz?

  • Ebru AKAR YazarYanıtla

   KONU: Grip aşısı
   İyiakşamlar Serap Hanım,
   Kızınız 5 yaşın altında ve kreşe gidiyor, kesinlikle öneririm! Ama grip virüsü kapıyı çaldı çalcak, yaptıracaksanız acele etmelisiniz.
   Bu arada ilk kez grip aşısı olacaksa 8 yaşın altında olduğu için 1 ay ara ile 2 doz yaptırmanız gerektiğini de hatırlatmak isterim!

 2. Hasan Kelkit Yanıtla

  Konu: grip aşısı
  Doktor hanım,
  2 yaşında bir kızım var, annesi çalıştığı için bu yaşta kreşe vermek zorunda kaldık. Kreşte çocukların çok hastalandığını duyuyoruz. Yazınızı okuyunca grip aşısı yaptırmam gerekir diye düşündüm. Geç mi kaldık bu sene, kaç doz yapılıyor aşı öğrenmek istiyorum. Web sitenizde çok güzel şeylere rastladım. Teşekkürler
  saygılarımla

  • Ebru AKAR YazarYanıtla

   KONU:Çocuklarda grip aşısı

   Merhaba Hasan Bey,
   konuyu belirttiğiniz iyi olmuş( ben de böyle bir konu başlığı koysam gelen sorulara iyi olacak sanki).
   Gelelim sorunuza:
   Dünya Sağlık Örgütü kriterlerine göre 6 ay-5 yaş arası bütün çocuklar aşılanmalıdır. Çünkü küçük çocuklarda grip hastalığının şiddeti ve olumsuz etkileri daha fazladır.
   Kreş çocuğunun ise grip virüsü kapma riski evdeki çocuğa göre artmıştır.
   Grip aşısı en sık Aralık ayında görülür. Bu nedenle Ekim ve kasım aşılama için en uygun dönemdir. Ama hala grip geçirmediyse biran önce yaptırabilirsiniz.
   Grip aşısı hiç olmamış 8 yaş altındaki çocuklara 1 ay ara ile 2 doz yapılır. Sizin çocuğunuz 2 yaşında olduğuna göre hiç grip aşısı olmadıysa 2 doz aşı yaptırmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.