Anne Sütünü Arttıran Gıdalar Nelerdir?

En son hastalarımdan Pınar hanımın sorusuydu bu. Benzer soruyla pekçok kez polikliniğimde karşılaştığım için  paylaşmaya karar verdim.Ben burada 5-10 L su için (bu kadarını sahi içebilen var mı?), şu kadar protein, karbonhidrat tüketin tavsiyelerine girmeyeceğim. Hanımlar sağlıklı beslenin demekle yetineceğim!!!
Ama hangi gıdalar sütümü arttırır diyorsanız: Dereotu, soğan, sarımsak, tahin helvası, bulgur, havuç, pancar,incir, beyaz üzüm, haşlanmış mısır, çemen otu
İçeceklerden ; rezene (prolaktin hormon salgısını arttırır), kuru maya (sulandırılıp içilecek),Vitamalt ya da promalt gibi malt içecekler,vişne kompostosu, kayısı hoşafı.
Baharatlardan ise:Kimyon, çörekotu, tarçını sayabilirim.
Bebeğini kesinlikle emzirmek isteyen ancak birtürlü sütü artmayan annelere ise kar ve zarar hesabına göre domperidon başlandığı oluyor. Ancak ilaçla süt arttırma benim önerdiğim bir yöntem değildir.

Çünkü asıl olan  sütünüzün gelmesinin doğal bir süreç olduğudur!!! Böyle olmasa insanlık nesli binlerce yıldır süremezdi.Hatta bebekle ilk ten teması süt salgısının başlaması için çok değerlidir. Ancak süt salgısı sizin kaygılarınızdan olumsuz etkilenir. Hatta şöyle kritik bir bilgi vereyim; Afrika’da kuraklıkla mücadele eden bir annenin bile bebeğini büyütmek için yeterli sütü vardır. Bir annenin iki memesinden gelen sütün üçüz bebeğe bile yetmesi mümkündür. Dolayısıyla kaygı duymayın!!!Kaygı sütün en büyük düşmanıdır.
Sezeryan doğumlarda ilk günlerde süt yeterli gelmeyebilir. Ancak bebeğiniz zaten bu süreci tolere edecek depoyla doğmuştur. Dolayısıyla sütünüz gelmese bile emzirme işleminden vazgeçmezseniz günler için prolaktin hormon sekresyonu ile sütünüz artacaktır.
Sağlıklı beslenmeniz önemli! yediğiniz herşeyin annesütüne geçtiğini unutmayın lütfen!!!

2 yorum

 1. Nurhayat Gürgen Yanıtla

  Doktor hanım hastanenizde doğum yaptım ama 4 gündür sütüm neredeyse hiç gelmiyor. Arkadaşıma doktoru motilium diye ilaç vermiş sütü artmış çok önerir misiniz?

  • Ebru AKAR YazarYanıtla

   Merhaba Nurhayat hanım,
   motilium süt üretimini arttıran ancak mecbur kalmadıkça annelerde kullanmayı tercih etmediğimiz bir ilaç. Bebekte huzursuzluğa yol açabilmekte. Sezeryan doğumlarda ilk 5 gün süt pek gelmez. Ancak bebeğiniz zaten yeterli depoyla dünyaya geldiği için ilk günlerde aç kalmayacaktır endişelenmeyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.