Aşılar Zararlı Mı? İçindeki Civa Otizme Mi Yol Açıyor?

Bilim şüphe duyarak ve tartışarak gelişir!

O yüzden aşılar da dahil her şeyin tartışılmasından yanayım!!! Ancak bilim diliyle ve kanıta dayalı tıpla!!!  Mail kutuma düşen ve aşı yanlısı olmama eleştiri getiren eleştiriyi okuyunca aşılar bölümündeki bu yazımı güncel yazılarda paylaşmaya karar verdim.

Bugünlerde anlamadığım bir şekilde alevlenen aşı tartışmalarına medyada rastlıyorum. Ancak bakıyorum da aşı tartışmalarının içerisinde aileler var, yaşam koçları var, savcılar var, anayasa mahkemesi var, bir tek pediatristler pek yok!  Ayrıca aşı karşıtlarının ortaya koyabildiği bilimsel bir çalışma da yok. Hayır var, hem de Lancet’de yayımlandı diyorsanız gelin buyurun:

Aşıların zararlı olduğunu ve otizme yol açtığını söyleyen Dr. Andrew Wakefield’ın (kendisi üstelik bir pediatrist değil bir dahiliye doktorudur!) makalesini 1998 yılında Lancet gibi saygın bir derginin yayınlaması tartışmaları başlattı. Bu makaleye dayanarak Jim Carrey’den çocuk sahibi olan manken sevgilisinin otistik çocukları için açtığı dava konuyu kamuoyu gündemine getirdi. Sonuç mu? 2000 li yıllardan beri ABD ‘de kızamık ve benzeri hastalıkların komplikasyonundan ölen çocuk sayısı katlanarak arttı. Peki ABD de dirençli bir kızamık virüsü mü türemişti? Hayır ! İnsanlar aşı yaptırmıyordu.Bu da aşı karşıtlığının ne kadar yaygın olduğunu ABD deki boyut olarak özetliyordu. Oysa ki günümüze kadar yapılan çalışmaların hiçbiri aşı zararını ortaya koyamadı, çalışmanın sahte olduğu anlaşıldı, Lancet yazıyı çekti ve özür diledi, Dr. Wakefield’ın aşı firmalarına dava açmayı isteyen hukuk firmaları ile bağlantısı ortaya kondu ve doktorluk lisansı iptal edildi.

Açıkçası benim konu ile ilgili gösterebileceğim aşı yanlısı pekçok  bilimsel yayın var. Ama bunun daha da ötesinde pek çok pediatrist gibi tecrübem var!!! Artık polio yani çocuk felci nedeni ile paraplejik(felç) çocukları biz asistanlığımızda bile görmez olduk, çocuklarımızın geleceğinde de hepatit b ye bağlı siroz ya da karaciğer nakli bekleyen insan görmeyeceğiz (ki bakınız Karaciğer nakli bekleyen hastalara:%50 si Hepatit B’ye bağlı sirozdur, çünkü onlar çocukken Hepatit B aşısı yoktu!). Ya da HPV aşısı rutin uygulamaya girdiğinde cervikskanseri de bugünün çocuklarının gelecek gündeminde olmayacak (rahim ağzı kanseri kadınlarda en sık görülen jinekolojik kanserlerdendir), kızamık aşısı artık 2 doz yapıldığı için çocuğu adım adım ölüme kilitleyen SSPE de en son asistanlığımda görmüştüm ki gündemimizden çıkacak. Çiçek virüsünün yer yüzünden silindiğine ise hiç değinmeyeceğim, çünkü hayatımızdan ebediyen çıktı.

(Bu arada aşılarda koruyucu madde olarak kullanılan  ve otizmi tetiklediği ileri sürülen tiomersal adlı civalı bileşiğin 2000’li yıllardan sonra aşılardan çıkarılmasına rağmen otizm görülme sıklığında bir azalma görülmedi.)

Not: Bilim ve Teknik Nisan 2017- s593 otizm sayısında ‘Aşılarda Otizm tehlikesi var mı? Bilimsel bir Skandalın İbretlik Öyküsü’nü okuyabilirsiniz.

2 yorum

 1. Saadet Yanıtla

  Doktor hanım aşıları çok övüyorsunuz ama sanırım sizin aşıların içinde aliminyum olduğuyla ilgili tartışmalardan hiçbir haberiniz yok. Aliminyum , alzaymır başta pekçok hastalığa yol açıyor. Bu konuda ne söyleyeceğinizi çok merak ediyorum.

  • Ebru AKAR YazarYanıtla

   Saadet hanım,
   Aşılarla ilgili tartışmaları ben de yakınen takip ediyorum! Bilimde sana göre, bana göre ya da duyduğuma göre olmaz! Bilim ve tıp kanıtlarla ve sayılarla konuşmayı gerektirir. O yüzden ben de sizi sayılarla yanıtlamak isterim. Aliminyumla sandığınızın aksine vücudumuz hergün belli oranlarda temas halindedir. Çünkü aliminyum toprakta, suda, havada yani doğada aklınıza gelen heryerde bulunan bir metal. Ayrıca hergün tükettiğimiz meyvelerde, ette, unda, hatta içtiğimiz suda bile vardır. Gıdalardan günlük bir insanın Aliminyum alımı ise 7-9 mg kadardır. Buna karşın hayat boyu yapılan aşı programındaki aşıların toplamında ise 4.25 mg Aliminyum bulunmaktadır. Alzheimer’ın beyinde aliminyum ve hatta demir depolanması ile ilişkisi halen araştırılan bir konudur. Ancak eğer ki aliminyumun bu çalışmalarda suçu ispatlanırsa bunun sebebi aşılardan çok dünyadaki yedikleriniz ,içtikleriniz, hatta dünyada yaşıyor olmanız olacaktır. Sayılar ortada! Bundan sonrası için yorumu size bırakıyorum…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.