Bebekler ve Uyku

Bu hafta polikliniğimde çok fazla sevimli , bir o kadar da anne ve babasını canından bezdirmiş bebek gördüm. Çoğunun derdi bebeğinin uyku sorunuydu. Bebeklerin uyku sorununu çözmek biraz su doku çözmek gibidir, ancak ben sudoku çözerken size yardımcı olmadan önce bebeğinizle ilgili  çok önemli birkaç sır vererek başlayacağım:

1-Bebeklerde uyku uykunun mayasıdır. Yani bebeğinizin çok yorulup gece olduğunda erişkinler gibi derin bir uykuya dalıp durumu telafi edeceğini düşünüyorsanız derin bir yanılgı içinde olduğunuzu üzülerek söylemek isterim. Dolayısıyla gece daha iyi uyusun diye bebeğinizi geç saate kadar uyanık tutmak iyi bir fikir değildir. Dikkati dağılmış yorgun çocukların uykuya dalmakta 2 kat daha fazla zorlandığını aklınızdan çıkarmayın lütfen!!!

2-Bebeğinizin uykusuyla ilgili  kuralları siz koyun (ama mantıklı olsun)  ve tutarlı olun!(Kurallara adapte olması günler alabilir, ama sabrınızın karşılığını alacaksınız)

3- Bebeğinizi uykuya hazırlama ritüelleriniz olsun ! (Gündüz yeterince beslemiş olduğunuzu varsayıyorum bebeğinizi). Ortamı sessizleştirin, dikkatini çekecek şeyler yapmayın, belki ılık bir banyo, birlikte oturma, pışpışlama gibi)

4-Ne bebeğinizle kendi yatağınızda yatacak kadar yufka yürekli ne de ağlamakta olan bebeğinizi yalnız bırakacak kadar acımasız olun! (İlk durumda kendi kendine uyuma becerisi geliştiremeyecek. 2. durumda ise sizinle olan güven bağları ciddi dercede zedelenecektir. Bebeğinizin kendi beşiği olsun. Ama size ihtiyacı olduğunda sizin yanında olacağınızı bilsin).

5-Daha geç uyanacağı düşüncesiyle sık sık bebeğinizi uyanık tutmaya çalışmayın.

6-Uyku işaretlerini aman kaçırmayın!!!  Kaçırırsanız bebeğinizin aşırı yorgun alana girmesine yol açarsanız . (sabahları daha geç bir saatte uyanmayacağını görmüş olursunuz)

NOT: Bebekler katogorisinde ‘ bebeğim neden uyumuyor , ne yapabilirim’ yazısında çözüm önerilerine ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

2 yorum

 1. Zeynep karaboğa Yanıtla

  Merhaba. 50 gunluk kolik bir bebege sahibim . Polikliniginize aylik kontrole geliyorum . Yapmam dedigim herseyi yapar oldum . Pispislama.battaniyeyle salllama . Arabayla gezme . Oldukca zor bi donem. Bi an once bitsin diye dua ediyorum . Hasta elifnaz Karaboga

  • Ebru AKAR YazarYanıtla

   Merhaba Zeynep hanım,
   bu sorunla baş etmeye çalışan sizin gibi pekçok anne olduğunu ve yalnız olmadığınızı söyleyerek başlamak isterim. Ancak size iyi bir haberim var ki engeç 4. ayda bu sorun bıçakla kesilir gibi sona erecektir. Bu durum bazı bebeklerde mide-bağırsak sistemi olgunlaşmasının vakit alması ile ilgilidir. Bununla ilgili bazı medikal tedavilerin ve bebek masajının bebeği rahatlattığını söyleyebilirim. Simetikon içeren ilaçlar daha başarılı, probiyotik içerenlerden ise (aslında yayınlar fayda gördüğü yönünde) çok olumlu sonuçlar alabildiğimi söyleyemem. Bebek masajının sonuçları da doğru yapmak şartı ile iyi.
   Ancak bunun öncelikle kolik olduğundan emin olmamız gerekiyor (Reflü,idrar yolu enfeksiyonu, yetersiz beslenme ve inek sütü alerjisi gibi şu anda aklıma gelen pekçok sebep huzursuzluk yapabiliyor). Elif Naz’ın neredeyse 2. ay kontrolü yaklaşmış. İsterseniz biraz öne çekelim. Gerçekten kolik ise tedavinizi düzenleyip bebek masajı hemşiremizden size randevu ayarlayalım.(Poliklinik günlerime hastanemiz sitesinde ulaşabilirsiniz)
   Selamlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.