Çocuğuma Balık Yağı Vermeli Miyim?

Ben size çocuğunuza balık yağı vermek yerine omega 3’den zengin balık haftada 2 kez  yedirmenizi önereceğim!!! Çünkü üzülerek söylemeliyim ki Cambrige Üniversitesi tarafından yakın zamanda 800.000 kişi üzerinde yapılan çalışmanın sonuçlarına göre yıllardır balık yağı kullanan bireylerle kullanmayanlar arasında omega3 seviyeleri açısından fark olmadığı gösterildi. Yani  balıkyağlarını tüketmek hiçbir işe yaramamıştı. Oysa haftada 2-3 kez 100-200 gr kadar balık yemekte olanlarda omega3 düzeyi kısa zamanda artmakta idi.

Omega 3 son zamanlarda eminim en çok duyduğunuz yağlardan. Bilimin ve kamuoyunun ilgisi de boşuna değil. Çünkü vücudumuz üretemez  ve dışarıdan almak zorundadır. Çocukları ilgilendiren kısmı ise beyin fonksiyonları, konsantrasyon ve dikkat üzerinde olumlu etkileri olmasıdır. Beyindeki yağların %20 kadarını omega3’ün oluşturduğu ve hücre zarlarının ve reseptörlerinin  yapısında bulunduğu dikkate alındığında bu sizi şaşırtmamalı.

Balık yağına ilginin kaynağının bütün sebebi vücudumuzun üretemediği omega3 yağını içermesidir. Ancak balık yağlarının çoğu saf omega3 içermez. Üzerinde yazan miktarların da altında EPA ve DHA  oranları söz konusudur. Keten tohumu ve semizotu da iyi bir omega3 kaynağıdır, ancak bitkisel oldukları için yararlanımları iyi değildir.  En iyisi siz çocuğunuza haftada 2 kez soğuk denizlerde yetişen balık yedirin. Bu arada  somon, hamsi, lüfer, sardalya ve uskumrunun iyi birer omega3 kaynağı olduğunu hatırlatmak isterim.

2 yorum

  1. Suna Vatansever Yanıtla

    Emziren ve 3 aylık bebeği olan bir anneyim, anladığım kadarıyla bebeğimin beyin gelişiminin hızlı olduğu bir dönemdeyim. D vitamini veriyorum. Balıkyağı da veren anneler biliyorum. Önerir misiniz?

    • Ebru AKAR YazarYanıtla

      Omega3’ün vücudumuzdaki önemi ile ilgili bilgilerimiz hergeçen gün artıyor.Hamile kadınlarda ise postpartum depresyonu azalttığı gösterilmiş. Emziren anneler kullandığında da omega3 annesütü ile bebeğe zaten geçmekte ve beyin gelişimine katkı yapmakta .Sorunuza gelecek olursak , takip ettiğim bebeklere omega 3 önerim olmuyor. Ancak emziren annelerine omega 3 süte geçtiği için öneriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.