Çocuğumun Alerji Riskini Önleyebilir Miyim?

Alerji bugünlerde çocuk polikliniklerinde bizlerin en çok  tanı koyduklarından, sizlerin de  ençok duyduklarınızdan olsa gerek. Çok detaya girmeden (ki girersek çıkamayız)  kabaca özetlemem gerekirse alerjinin temelinde genetik nedenler ve bu genetiği tetikleyen çevresel nedenler yatmaktadır. Ben alerjik çocuk hastalarımı sorguladığımda genellikle genetik sebebi aile bireylerinden biri ya da birkaçında bulmaktayım. Yani genetik çok güçlü bir kriterdir. Ne yazıkki çocuğunuzun genetiğini değiştirmeniz mümkün değildir. Ancak size güzel haberim, çevresel şartlara müdahele ederek genlerin kendini ifade ediş şeklini değiştirmenizin mümkün olacağıdır(Bunun size inanılmaz geldiğini biliyorum, ancak genlerin kader olmadığını gösteren  epigenetik bilimi bugünlerde en çok heyecan uyandıran konulardandır. Bir ara değinmek isterim).

Alerjiden yüzlerce hatta binlerce etken sorumlu olabilir. Ben size bebeklikten itibaren başımızı ağrıtan alerjiyle ilgili  son katıldığım ve  İzmir’de yapılan  Pediatrik Alerji Toplantısı’nda çocuk alerjinin duayenlerinden Prof. Dr. Nermin Güler’in bizlerle paylaştığı bir  uluslarası(geniş kapsamlı) ve dumanı üstünde  çalışmanın sonucundan bahsetmek isterim.

2018 tarihli (JACI-Journal of Alergy and Clinic İmmunulogy’de yayınlandı)  bu çalışmanın sonuçlarına göre:  4 aydan önce ya da 6 aydan sonra ek gıdaya başlanması, çocuklukta derinin yeterli alerjenle temas etmemiş olması, çocuğun yeterli güneş ışını almaması, mikrobiyata (bağırsaklarımızdaki iyi bakteriler) çeşitliliğinin az olması durumunda  çocukların alerji geliştirme potansiyeli artıyor (hele ki bir de genetik yatkınlık varsa!!!)

Ben bu çalışmadan şu sonuçları çıkardım: 1-Ek gıdaya başlamakta ne acele edin ne de geç kalın, 2-Çok steril ortamda bebeğinizi büyütmek çok da iyi bir fikir değil, 3-Güneşten bebeğinizi çok mahrum bırakmayın( D vitamini eksikliğini hafife almayın),  4- evinizde bir köpek ya da kedi beslemenizde çok fayda var gibi görünüyor.

Başlıktaki sorumuza dönecek olursak ‘ evet çocuğunuzun alerji geliştirme riskini azaltabilir ya da önleyebilirsiniz!!!’

2 yorum

 1. Melda Güngören Yanıtla

  Merhaba doktor hanım,
  benimde 7 aylık bir kızım var. Ek gıdaya doktorumuzun önerdiği gibi 6. ayda geçtik. Daha önce alerji ile ilgili bir sıkıntısı olmadı. Ancak ne zaman yoğurt yedirsem ağız çevresinde kızarıklık başlıyor. Peynirde yiyor ama onda olmuyor. Bebeğimin yoğurt alerjisi olabilirmi?

  • Ebru AKAR YazarYanıtla

   İyi akşamlar Melda hanım,
   Yoğurt alerjisi olan bir bebeğin ineksütü alerjisinin de olması gerekir.Oysa ki siz ek gıdaya geçene kadar(ki sizin yediğiniz süt ürünleri annesütüne geçer) alerji tariflemiyorsunuz, ayrıca anlıyorum ki sadece yoğurt yediğinde gözlemliyorsunuz, diğer süt ürünlerinde gözlemlemiyorsunuz.Bu yoğurt alerjisi değil!!!Ağız çevresinin yoğurdun asidik yapısıyla temasından kaynaklan bir kızarıklık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.