Çocuğum İçin Köy Sütü Mü, UHT Süt Mü, Pastörize Süt Mü?

En son Milli Pediatri kongresinde tartışılan konulardan birisiydi.
Orada yapılan tartışmalar zemininde ben bu sorunun  yanıtına doğal hayatçı anneleri bu seferlik hayal kırıklığına uğratmak pahasına köy sütleri diyemeyeceğim! Köy sütleri eski zamanlardaki kadar masum olmadığı gibi, herhangi bir standardizasyona tabi değildir. Ayrıca steril hale getirebilmek için kaynatmalısınız. Ama kaynatma işleminden geçen süt; vitamin (%50-%88 arasında kayıp) içeriği başta olmak üzere besleyici değerini de büyük ölçüde kaybedecektir.
Oysa UHT (uzun ömürlü kutu sütler) ve pastörize (günlük ) sütler 135-150 derce ısı altında özel bir işlemden geçirilerek ya da pastörizasyon işlemi ile steril hale getirilir. Böylece süt zararlı mikroorganizmalardan arındırılırken besin değeri de büyük ölçüde korunur (Bunu bilimsel ölçümler ortaya koymaktadır.)
Yani çocuğunuz için 1. sıraya günlük pastörize sütleri, 2. sıraya UHT(kutu) ve 3. son sıraya köy sütlerini tercih açısından koyabiliriz.
Bu arada UHT ve pastörize sütler sanıldığı gibi katkı maddesi içermezler. Neden  kolay bozulmuyorlar ozaman dediğinizi duyar gibiyim. Bunun nedeni mikroorganizma giremeyecek  kadar iyi paketlenmeleridir.
(Süt konusuna beslenme bölümünde ileride daha geniş yer vermeyi düşünüyorum.)

4 yorum

 1. gulden kilkislilar Yanıtla

  Ebru hanim oglum 5 aylik 5 gundur zaditen damla kullaniyoruz.oksurugu siddetlendi ve hirilti basladi napmaliyim ilaci kesmelimiyim

  • Ebru AKAR YazarYanıtla

   Merhaba Gulden hanım,
   bebeğiniz küçük ve öksürük bu aylarda önemlidir. Öksürüğünün artma sebebi zaditen olamaz. Olaya Akciğerler de katılmış olabilir. Nebul tedavi ya da antibiyotik gerekliliği oluştu mu diye bir çocuk doktorunun yeniden değerlendirmesi gerekiyor.
   Çok geçmiş olsun

 2. Burcu Gülhan Yanıtla

  Doktor hanım ben köy sütü tercih ediyorum. Siz neden önermiyorsunuz. Herşeyin doğalı iyi değilmi?

  • Ebru AKAR YazarYanıtla

   Burcu hanım,
   evet doğal olan tercihimiz, ama herzaman için geçerli değil veya doğal sandıklarımız o kadar da doğal olmayabiliyorlar. Köy sütlerini steril hale getirebilmek için 100 dercede kaynatma zorunluluğu vitamin ve protein içeriğinin büyük ölçüde kaybına yol açıyor. Ayrıca köy sütleri belli bir standardizasyona tabi olmadığı için bizlere ulaşana kadar başına neler geldiğini bilmiyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.