OMEGA3 VE ÇOCUK

Bugün vizit sonrası kahvaltıda hekim arkadaşlarla konu başlığımız omega3 konusuydu. Tesadüfe bakın ki poliklinikde de Zeynep’in annesi pek bir endişeliydi 4 aylık bebeğe henüz omega3 desteği başlamadığı için.Hayır hayır daha neler Zeynep’in annesi🙀🙀🙀. Annesütüyle bebeğinize geçmeyen şey yok .O yüzden bebeğiniz yerine sizin omega3  almanız  ya da balık yemeniz uygun olan.
Bugünlerin trend konularından omega3’ü 54. Türk Pediatri kongresinde de henüz geçen hafta tartıştığımıza göre kısaca özet geçmeli:
Omega3 hücre duvarımızın temel yapı taşıdır.Ayrıca beyinin yaklaşık %20 gibi önemli bir kısmını oluşturur#Dolayısıyla beyin gelişiminde çocukta önemi tartışmasız#Besinlerle almamız gereken omega3/omega6=1/4 olmalı#Ancak günümüz batı tipi beslenmesinde bu oranın 1/40 ı bulduğu olmakta#Dolayısıyla omega3 fakiriyiz #ve dolayısyla çocukların haftada enaz 130 gr balık yemesi gerekiyor#Yiyemeyenler takviye almalı#DHA+EPA =250 mg enaz olmalı#Gebeler ve annesütü verenlere de omega3 destek tavsiye ediyoruz (bebek hastalarımıza anneden geçsin diye)#omega3 zengini balıklar somon, ülkemiz balıklarından ise sardalya, hamsi, uskumrudur#ayrıca güneş gören tavuk yumurtasında da omega3 vardır# omega3 desteğinin çocuklarda beyin gelişimi yanısıra dikkat dağınıklığı ve hatta disleksi tedavisinde olumlu katkısı olduğunu da klinik gözlemlerime dayanarak söylemeliyim.Omega3’ün erişkinlerde damar sağlığı ve hiperlipidemideki katkısına ise hiç girmiyorum, benim uzmanlık alanım sadece çocuk çünkü 😉

2 yorum

 1. Suna Tanrıverdi Yanıtla

  Doktor hanım teşekkür ederim benim de merak ettiğim bir konuydu. Peki yemeklerimize kattığımız yağlardan hangilerini tavsiye edersiniz. Onlardaa omega içeriği var diye biliyorum.

  • Ebru AKAR YazarYanıtla

   Suna hanım,
   Sağlıklı olan yağlardan eskisi kadar korkmuyoruz. Yağdaki omega3/omega 6 oaranı =1/4 ise ideladir. Zeytinyağı, fındık yağı ve köy tereyağında bu ideal oran olduğundan sağlıklıdır. Oysa rafine mısırözü ve ayçiçek yağında omega3/0mega6 oranı =1/50 olduğu için sağlıksızdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.